O kadınlar çok daha şanslı

Apandis ve bademciğini aldıran kadınlarda doğurganlık oranı daha yüksek.

O kadınlar çok daha şanslı

Apandisiniz ya da bademcikleriniz alındı mı? O zaman iyi haber... Eğer bir kadınsanız ve bu operasyonları geçirdiyseniz hamile kalma şansınız daha yüksek.

Uzmanlar henüz bunun nedenini bulamasa da yapılan bir araştırmaya göre toplumda bu ameliyatlardan birini ya da her ikisini olan kadınların hamile kalma şansının daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

HER İKİSİNİ ALDIRAN KADINLARDAN DOĞURGANLIK YÜZDE 59.7 DAHA FAZLA

Dundee Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırmayı yorumlayan Dr. Sami Shimi şunları söyledi, "Yıllarca apandisit ameliyatının tam tersi etki yaptığı düşünülüyordu. Ancak bu son araştırma tam tersini gösterdi. Apandisit ameliyatı olanlarda yüzde 54.4, bademciklerini aldıran kadınlarda ise yüzde 53.4 oranında doğurganlık daha fazla. İkisini birden olan kadınlarda ise doğurganlık yüzde 59.7. Ancak bunun neden doğurganlığı arttırdığını tam olarak bilmiyoruz. O nedenle bu bir kısırlık tedavisi olarak düşünülemez. Kadınlar kesinlikle bilinen kısırlık tedavilerini bırakarak bu ameliyatları olmayı denememeli."

NEDENİ NE?

Uzmanlar bu iki ameliyat ile doğurganlık arasında hiçbir bağ bulamadı. Uzmanlar bunun ameliyat olan kadınların edindiği herhangi bir alışkanlık nedeniyle olabileceğini düşünüyor ancak henüz bilinmeyen biyolojik bir neden de olabileceğini belirtiyorlar. Bu iki hipotezi de değerlendirdiklerini belirten uzmanlar bu araştırma sonucunun yeni tedavilerin önünü açabileceğini belirtiyor.

Araştırma Journal of Fertility and Sterility isimli bilimsel dergide yayınlandı.

DAILY NEWSEtiketler: çocuk sahibi olmak için çocuğu olmayan kadınlar doğurganlıki apandist


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Uyuşturucu ile mücadelede alınan önlemler neler?
  07 Aralık 2018, 10:00
 • Alzheimer hastalığında kimler risk altında?
  06 Aralık 2018, 14:09
 • Bilinç nedir? Karanlığın beş atlısı nelerdir?
  04 Aralık 2018, 13:00
 • Neden duygularımız var?
  04 Aralık 2018, 09:53