Her 10 bebekten biri prematüre doğuyor

Her 10 bebekten birinin ’prematüre’ olarak dünyaya geliyor.

Her 10 bebekten biri prematüre doğuyor

Dünya Prematüre Günü nedeniyle açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Neonatoloji (Yenidoğan) Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ferda Özlü, her 10 bebekten birinin ’prematüre’ olarak dünyaya geldiğini söyledi.

Zamanından önce doğum olarak tanımlanan ’prematüre’ konusunda, Tıp Fakültesi’nde akademisyenler, çalışanlar ve bu durumdaki çocuklar ile ailelerinin katılımıyla toplantı düzenlendi. Geleneksel olarak düzenlenen toplantıda konuşan Doç. Dr. Ferda Özlü, şunları söyledi: "Her yıl 200’den fazla ülkede 17 Kasım’da ‘Dünya Prematüre Günü kutlanıyor. İlk defa 2008 yılında prematüre doğan bebeklerin aileleri tarafından düzenlenen bu organizasyon 6 yıldır geniş bir katılımla ülkemizde de yapılıyor. Her 10 bebekten bir tanesi zamanından önce, yani prematüre olarak doğuyor. Erken doğumlar da yenidoğan bebek ölümlerinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Bu nedenle bu bebeklerin daha iyi bir yaşama sahip olabilmesi için, daha doğmadan anne karnında ileri bir merkeze gönderilerek annelerine bebeklerinin akciğer ve beyin gelişimi için ilaç uygulanması sağlanmalı ve bu bebekler yenidoğan uzmanlarının eline doğmalıdır."

Özlü’nün konuşmasının ardından pasta kesilerek katılımcılara ikram edildi.

DHAEtiketler: yeni doğan bebekler prematüre bebekler erken doğum erken doğan bebekler


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Alerjiler genetik midir? Vücutta neden alerji gerçekleşir?
  21 Mayıs 2019, 09:34
 • Şizofreni nasıl anlaşılır? Mevsimsel geçişler tetikliyor mu?
  20 Mayıs 2019, 13:41
 • Şizofreni belirtileri neler? Tedavisi var mı?
  20 Mayıs 2019, 10:45
 • Buket Aydın 40'ta sordu, yazar Cemalnur Sargut yanıtladı!
  20 Mayıs 2019, 09:20