ZENGİNLİK VE MUTLULUK

ZENGİNLİK VE MUTLULUK

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Ekonomistler 70 yıldır ekonomik zenginliği ölçmek için çaba harcıyor. İşte zenginlik ve mutluluk.

 


Ölçek olarak kullanılan GSMH (Gayrı safi milli hasıla) ne yazık ki doğal kaynakların tükenmesini ve gönüllülüğe dayan ücretsiz hizmetleri hesaba katmadığı için zenginliği tam olarak ölçemiyor.

OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) 24 Mayıs tarihinde ulusların zenginliğini ölçmek için alternatif bir ölçüm yöntemi geliştirdiğini açıkladı. Bu yöntemde 34 üye ülke 11 sektördeki 20 farklı gösterge ile değerlendiriliyor. Bu göstergeler, yaşam tarzının insanlarda uyandırdığı tatminden çevre kirliliğine dek uzanıyor. Kullanıcılar, etkileşimli bir araçtan (//www.oecdbetterlifeindex.org/) yararlanarak her sektörün ağırlığını kendi görüşleri uyarınca değiştirebiliyor.

Tabloda Daha İyi Yaşam Endeksi adı altındaki mutluluk ölçeği, kişi başına düşen GSMH ile karşılaştırılıyor. Satın alma gücü paritesine göre belirlenen GSMH, her ülkenin geçim endeksine göre ayarlanmış bir değerdir. Paranın mutluluk satın alamadığı söylense de, bu yeni alternatif ölçüm sisteminde zenginlik ile mutluluk arasında güçlü bir korelasyon olduğu görülüyor.