SİMETRİ TAKINTI OLMAKTAN ÇIKIYOR!

SİMETRİ TAKINTI OLMAKTAN ÇIKIYOR!
Paylaş:

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Yaşadığınız ortamda her şeyi düzenleme gereksini mi duyuyorsunuz? Kendinizi tutamıyor, girdiğiniz ortamda değişiklikler mi yapmak istiyorsunuz? Mesela dolu bir kül tabağı görünce siz de çöp kutusu arıyor musunuz? Binaların birbirine paralel, arabaların ise aynı tip ve renkte olmaması sizi rahatsız ediyor mu? Eğer bu ve benzeri belirtiler sizde de söz konusu ise SİMETRİ TAKINTILI olabilirsiniz…

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de bu akşam, "SİMETRİ TAKINTISI" her yönüyle masaya yatırılıyor.

Simetri takıntılılar, yaşadıkları ortamlarda her şeyi belli ölçülerde düzenleme gereği duyarlar. Benimsedikleri düzende yapılan değişimleri çabucak fark edip eski haline getirirler. Girdikleri ortamda çeşitli değişiklikler ve düzenlemeler yaparlar. Yerdeki en küçük bir kırıntıyı/çöpü görüp alırlar, kül tabaklarını temizlerler.

Bazı kişiler ise, müdahale edemedikleri bazı düzensizlikleri gördükçe ve düşündükçe rahatsız olurlar. Binaların birbirine paralel olmaması, yolların düz olmaması, ağaçların aynı boyda olmaması, arabaların aynı tip ve renkte olmaması vb. durumlar bu kişileri huzursuz eder.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Doktor Semra Baripoğlu ve NPİSTANBUL Hastanesi'nden psikolog İhsan Öztekin, hastalığa dair her şeyi mercek altına alıyor.

-Takıntı nedir?
-En çok görülen takıntılar nelerdir?
-Takıntı beyinde hangi alandan kaynaklanır?
-Burada ailenin yetişme tarzının etkisi var mıdır?
-Hangi tutumlarla karşılaşanlarda bu durum bir risktir?
-Birlikte görüldüğü diğer durumlar hangileri?
-Bu takıntıyı yaşayan kişiler yakınları ile rahat bir iletişim kurabilirler mi?
-Akraba ziyareti, bayram gezmeleri vs yapabilirler mi?
-Bu kişiler tedavi için gelirler mi?
-Kadın erkek açısından fark var mı?
-Bu takıntı ailede fark edildiğinde ne yapılmalı?
-Erken tedavi istemenin yararı nedir?
-Tedavisi ve terapi nasıl olmalı?

... gibi merak edilen soruları uzmanlar İyi Bak Kendine'de Uğur Canbolat'a değerlendirecek.  

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.
Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.