KÖTÜYÜ GİZLİYORLAR

KÖTÜYÜ GİZLİYORLAR

Milliyet

Amerikan Newsweek dergisi sağlık araştırmalarının neden sürekli olarak birbiri ile çeliştiğini araştırdı.

 


Sağlık haberlerini takip edenler bir gün sarımsağın kolesterole iyi geldiği yazılırken bir süre sonra da aslında iyi gelmediğinin yazılması gibi birçok örnekle karşılaştıklarını fark edeceklerdir.

Amerikan Newsweek dergisi sağlık araştırmalarının neden sürekli olarak birbiri ile çeliştiğini araştırdı. Buna göre bu araştırmaların büyük bir çoğunluğu ya eksik ya da tamamen yanlış sonuçlar bildiriyor. Tıp dünyasından bazı bilim insanları bu araştırmaların geçerliliğini sorguluyor ve aslında size hiç yardımcı olmadıkları, hatta zarar bile verebilecekleri konusunda uyarıda bulunuyor.

Newsweek kampın öncüsü olan Stanford Üniversitesi’nden Dr. John P.A. Ioannidis ile görüştü. Ioannidis, bir ilaç ya da tedavi yöntemi için araştırma yapılırken pozitif sonuçların hemen yayınlandığını, negatif sonuçların ise 2 ila 4 sene bekletildiğini ve onların da olumluya dönmesinin umulduğunu söyledi. Bu tür araştırmaları “mit üreticileri” olarak nitelendiren Ioannidis, “bu iddialar nedeniyle insanlar zarar görüyor, hatta ölümler bile yaşanıyor” dedi.