user.name

Uğur Canbolat

1966 yılında Orta Anadolu’nun bozkırı olan Yozgat’ta doğdu. Köy odasında dedesinin himayesinde büyüdü. Anlamasa da büyüklerin sohbet sofrasında oturdu. Söze yâr olmanın önemini ilk burada hissetti. Daha sonra sözü güçlü söyleyen kalem ehline hep yakın durdu. Röportajlar yaptı, yayınladı, kitaplaştırdı. Kelimenin âhengine meftun olarak kendini tanımlıyor.

12 yaşından beri İstanbul’da yaşıyor ve bundan mutlu. Bir Üsküdarlı…

Hayatının bir döneminde dergicilik yaptı. Bu sırada yazarlar tanıdı, dostluk kurdu ve sevdi. Dergileri seviyor, röportaj ve denemeler yayınlıyor.

Edebiyat, kültür ve sanatın harmenyeri olan radyoculuğa yakın durdu, ses verdi. Programların yanı sıra yayın yönetmenliği ve genel müdürlük yaptı.

Haluk Nurbaki’yle tanıştı, mânâ bilimlerini merak etti, dervişler tanıdı, onlara gönlünü tuttu.

Nevzat Tarhan’la tanıştı. Psikoloji ilgi alanları arasına girdi. Uzun yıllar TV’lerde psikoloji programı yapımcısı olarak çalıştı. Halen ÜLKE TV’de ‘İyi Bak Kendine’ adıyla ‘Koruyucu Ruh Sağlığı’ programını hazırlayıp, sunuyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Grup Tanıtım Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Psikoloji konularını içeren "Psikohayat" Dergisinin Genel Yayın Yönetmeni. Gerçek Âlim, Gerçek Âşık Halûk Nurbaki, Portreler ve Psikoloji Konuşmaları, Hikayeler Hep Yarım adıyla yayınlanmış üç kitabı var.

ESKADER üyesi. Web sitelerinde kendi halinde köşe yazıyor.

Uğur Canbolat yazıları
Randevu Al