Zor kişilikler kalp krizi geçirtiyor

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Zor kişilikler kalp krizi geçirten kişilerdir…

Zor kişilikler kalp krizi geçirtiyor

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Psikoterapi Enstitüsünün düzenlediği 2. Ulusal Bütüncül Psikoterapi kongresinde “Zor Kişilikler” konulu sunum yaptı.

“ZOR KİŞİLİKLER KALP KRİZİ GEÇİRTEN KİŞİLERDİR”

Kocaeli Bayramoğlu Hotel Hegsagone Kongre Salonunda düzenlenen programda Tarhan, zor kişilikleri katılımcılara anlattı. Zor kişilikleri kalp krizi geçirten kişiler olduğunu söyleyen Tarhan, “İnsanları birbirine düşürürler. Sıradan kişiliklerle ilişki kurmak daha kolaydır” dedi.

“İNSANLARI DİĞER CANLILARDAN AYIRAN EN ÖNEMLİ ŞEY SOYUT DÜŞÜNMEDİR”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bir insanı diğer canlılardan ayıran en önemli şeyin soyut düşünme olduğunu söyledi. Soyut Düşünce 5 ve 6 yaşlarında gelişmeye ve şekillenmeye başladığını ifade eden Tarhan, “soyut düşünce doğuştan gelmez zamanla öğrenilir. 0-6 yaş arası çocuklar dünyaya anne ve baba onayıyla başlar. Büyüdükçe soyut düşünce başlar” şeklinde konuştu.

’OLAYLAR PARANOİDLER İÇİN SİYAH VE BEYAZDAN İBARETTİR’

Paranoyanın bir akıl hastalığı olduğunu, paranoid ruh halinin ise bir kişilik özelliği olduğunun altını çizen Tarhan, paranoid kişiliğe sahip insanların kuşkuculuk, güvensizlik, kincilik ve alıngan gibi özellikler taşıdığını belirtti.

Paranoid biri ile yaşayanların sürekli güven tazelemek zorunda olduğunu söyleyen Tarhan, paranoidlere karşı açık, dürüst ve doğal olmak gerektiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, paranoid kişiliklerin her şeyi büyüteçle incelediğini ve gerekli, gereksiz bağlantı kurduğunu, bu sebeple istihbaratçıların da genellikle paranoid özelliklere sahip olduğunu belirterek “Olaylar paranoidler için siyah ve beyazdan ibarettir”dedi.

Kişilerin paranoid bozukluktan kurtulmalarının belirsizliğe tolerans gösterme ve güvensizliği affetme ile mümkün olabileceğini vurguladı.

Alanlarında profesyonellerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşinin sonunda Psikoterapi Enstitüsü Derneği Başkanı Tahir Özakkaş, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a plaket takdiminde bulundu.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)Etiketler: Paranoid zor kişilikler prof. Dr. Nevzat tarhan kalp krizi Üsküdar üniversitesi


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Duygusal zeka doğuştan gelen bir özellik midir? Arttırılabilir mi?
  24 Mayıs 2019, 11:34
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda farklı tedavi yöntemleri var mı?
  23 Mayıs 2019, 11:34
 • Alerjiler genetik midir? Vücutta neden alerji gerçekleşir?
  21 Mayıs 2019, 09:34
 • Şizofreni nasıl anlaşılır? Mevsimsel geçişler tetikliyor mu?
  20 Mayıs 2019, 13:41