Zor kişilikler kalp krizi geçirtiyor

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Zor kişilikler kalp krizi geçirten kişilerdir…

Zor kişilikler kalp krizi geçirtiyor

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Psikoterapi Enstitüsünün düzenlediği 2. Ulusal Bütüncül Psikoterapi kongresinde “Zor Kişilikler” konulu sunum yaptı.

“ZOR KİŞİLİKLER KALP KRİZİ GEÇİRTEN KİŞİLERDİR”

Kocaeli Bayramoğlu Hotel Hegsagone Kongre Salonunda düzenlenen programda Tarhan, zor kişilikleri katılımcılara anlattı. Zor kişilikleri kalp krizi geçirten kişiler olduğunu söyleyen Tarhan, “İnsanları birbirine düşürürler. Sıradan kişiliklerle ilişki kurmak daha kolaydır” dedi.

“İNSANLARI DİĞER CANLILARDAN AYIRAN EN ÖNEMLİ ŞEY SOYUT DÜŞÜNMEDİR”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bir insanı diğer canlılardan ayıran en önemli şeyin soyut düşünme olduğunu söyledi. Soyut Düşünce 5 ve 6 yaşlarında gelişmeye ve şekillenmeye başladığını ifade eden Tarhan, “soyut düşünce doğuştan gelmez zamanla öğrenilir. 0-6 yaş arası çocuklar dünyaya anne ve baba onayıyla başlar. Büyüdükçe soyut düşünce başlar” şeklinde konuştu.

’OLAYLAR PARANOİDLER İÇİN SİYAH VE BEYAZDAN İBARETTİR’

Paranoyanın bir akıl hastalığı olduğunu, paranoid ruh halinin ise bir kişilik özelliği olduğunun altını çizen Tarhan, paranoid kişiliğe sahip insanların kuşkuculuk, güvensizlik, kincilik ve alıngan gibi özellikler taşıdığını belirtti.

Paranoid biri ile yaşayanların sürekli güven tazelemek zorunda olduğunu söyleyen Tarhan, paranoidlere karşı açık, dürüst ve doğal olmak gerektiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, paranoid kişiliklerin her şeyi büyüteçle incelediğini ve gerekli, gereksiz bağlantı kurduğunu, bu sebeple istihbaratçıların da genellikle paranoid özelliklere sahip olduğunu belirterek “Olaylar paranoidler için siyah ve beyazdan ibarettir”dedi.

Kişilerin paranoid bozukluktan kurtulmalarının belirsizliğe tolerans gösterme ve güvensizliği affetme ile mümkün olabileceğini vurguladı.

Alanlarında profesyonellerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşinin sonunda Psikoterapi Enstitüsü Derneği Başkanı Tahir Özakkaş, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a plaket takdiminde bulundu.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al