ZEKA GERİLİĞİ ÖNLENECEK

A.A

Uzmanlar açıkladı. İnsan beynindeki elektrik akımının değiştirilebileceği kanıtlandı. İşte detaylar.

 


Neurobiofeedback (Nöroterapi) Derneği  Başkanı Dr. Tanju Sürmeli, insan beynindeki elektrik akımının  değiştirilebileceğinin kanıtlandığını belirterek, sistemin beyine ürettiği  elektrik akımını değiştirmeyi öğretmekten oluştuğunu bildirdi.

Sürmeli, sistemle ilgili çalışmaların  ilk olarak 1958 yılında NASA'da başladığını belirterek, “İnsan beyninin elektrik  akımı ürettiğini biliyoruz. Beyindeki elektrik akımının değiştirilebileceği  kanıtlandı. Bununla ilgili küçük bir alet kullanılıyor. Neurofeedback yani sinir  geri bildirimi, diğer manada beyine ürettiği elektrik akımını değiştirmeyi  öğretmek. Bu tedavi yöntemini ilk olarak 2001 yılında Amerika'dan döndüğümde  Türkiye'de uygulamaya başladım” dedi.

Beyindeki elektriksel akım kayıtlarını bir analiz sistemiyle  incelediklerini kaydeden Sürmeli, bu yöntemle bir çocukta dikkat eksikliği,  hiperaktivite hastalığı, öğrenme güçlüğü, kafasına darbe almışsa beynindeki  elektrik akımlarının değişip değişmediğini ayırt ettiklerini, yüzde 95 doğruluk  payının olduğunu bildirdi.

Tedaviyi uygularken saçla derinin arasına küçük sensörler  yerleştirdiklerini anlatan Sürmeli, şöyle konuştu:

“Diyelim ki dikkat bölgesinde, normalden daha fazla alfa dediğimiz  dalgada bir artış olmuş ya da teta dediğimiz dalgada bir artış olmuş. Bunlar  yavaş beyin dalgaları. O bölgede olmasını istemiyoruz ama beyin bunu bilmeden  fazla miktarda üretiyor. Oraya küçük bir sensör yerleştirip, kendi beyin  dalgasını neurofeedback dediğimiz bir aletle bilgisayar ekranına yansıtıp, kendi  beyin dalgasını, beyne izletip, çocuğa kendi beyin dalgası oyun şekline  dönüştürülüyor.

Kendi beyin dalgasını 3 boyutlu bir oyunda izlerken, dikkatini  verdiği zaman teta ve alfa dalgaları düşmeye başlıyor, çünkü bunlar dikkati  bozuyor. Onun yerine dikkatle ilgili beta dediğimiz dalgalarda bir artış oluyor.  Çünkü beyinde birisi yüksekse diğeri az. Sağlıksız dalgayı azaltırsanız sağlıklı  dalganın artması gerekiyor. Bundan yararlanarak, çocuk oyuna başlıyor. Dikkatini  iyi verirse, oyun devam ediyor, dikkatini veremezse oyun duruyor. Oyunu devam  ettirdiği zaman da beyine ödül verilmesi lazım. 'İyi yaptın' diye bir müzik tonu  devamlı gelmeye başlıyor.

Dikkatini vermediği zaman bu müzik tonu susuyor, oyun  da duruyor ve beyine bu şekilde 30 dakikalık bir seans tamamlatılmaya  çalışılıyor. Bu ortam 40 seans sürebiliyor. Bazen de 2 ya da 3 katına kadar  çıkabiliyor. Günde 2 seanslık bir çalışma yapabiliyoruz. Bize tedavi amaçlı  gelenlerden, çocuklardaki dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğünde hemen hemen  herkes memnun kalıyor.”
        
SİSTEM ZEKA GERİLİĞİNİ GİDERMEDE BAŞARILI
        
Dr. Tanju Sürmeli, özellikle zeka geriliği olan çocuklarda, bu uygulama  öncesi zekalarını ölçtüklerini, tedaviden sonra zekalarında büyük oranda artış  tespit ettiklerini belirtti.

“Zeka geriliği olan çocuklarda bu yöntemi uyguladıktan sonra zekalarını  ölçtüğümüzde, zekalarında anlamlı olarak 23 vakadan 19'unda önemli derecede bir  artış gördük” diyen Sürmeli, şöyle konuştu:

“Beynimizde dikkat, konsantrasyon ve öğrenmeyle ilgili merkezler bu  elektriksel akımlarla işlem yapıyor. Çocuklarda özellikle dikkat eksikliğinde,  problem düzeyinde olabilir, hastalık düzeyinde olabilir.

Çocuklar bazen  düştüklerinde kafalarına darbe alıyor, bu çarpmaların daha önce düşmelerin  önemsiz olduğunu öğrenmiştik ama teknolojiyi uygulamaya başladıktan sonra  beyindeki elektrik akımında değişiklikler olduğunu, bu değişikliklerin de  özellikle dikkat, konsantrasyon, motivasyon, sabırla ilgili merkezlerde olduğunu,  çarpmaların buralarda elektriksel akımlarda değişimler yarattığını görüyoruz.  

Çocukların bunlara bağlı olarak dikkat, konsantrasyon ve öğrenme zorlukları  çektiğini görüyoruz. Biz bunları neurofeedback dediğimiz tedavi yöntemine  aldığımız zaman önemli derecede yararlandıklarını görüyoruz. Tabii ki tıpta  hiçbir şey yüzde yüz değil ama bu grupta yüzde 75, yüzde 80 civarında başarılı  sonuçlar alıyoruz.”

Tedavi sürecinde kesinlikle hastaya elektrik verilmediğini kaydeden  Sürmeli, “Bu yöntemde, beyin koşullandırıldığı için istenilmeyen bölgesini  değiştirmeyi bilgisayar ekranına bakarak öğreniyor. Kendi beyin dalgasını bir bar  olarak düşündüğünüzde, kendi beyin dalgası diyelim 10 santimlik bir bar halinde,  bunu azaltmasını öğreteceğiz. Dikkatini verdiği zaman bu bar azalmaya başlar,  çünkü sağlıksız dalgalar azalmaya başlar” dedi.
        
19 YAŞINA KADAR AYAĞINI SÜRÜYEN GENÇ İYİLEŞTİ
        
Bir hastasının çocukluk döneminde camdan düştüğü için 19 yaşına kadar  ayağını sürükleyerek yürüdüğünü anlatan Sürmeli, “Üniversite çağında genç bir  kişi, üniversiteye yazılmış, fakat motivasyonu çok düşük, okumayı sevmiyor,  dikkatini vermekte çok zorlanıyordu. Bu genç şu an ayağını sürümüyor.

Yani 9  aylıktan, 19 yaşa kadar ayağını sürüyen, hiçbir fiziki tedavinin de faydası  olmamış ya da diğer yöntemlerin hiçbirinin faydası olmamış. Biz beynindeki  elektrik akım değişkenliklerini normale getirmeyi öğretince, bu yürümedeki  zorluğu çok kısa bir sürede ortadan kalktı. Bununla birlikte konuşmasında,  dikkatinde, okumasında, okul başarısında çok güzel başarılar oldu. Şu ana kadar  12 bin hasta bize geldi, 5 binden fazla hastaya bu yöntemi uyguladık” şeklinde  konuştu.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al