ZEKA DERECELERİ

ZEKA DERECELERİ
Paylaş:

PSK.LEYLA ARSLAN

0-25 arası; çok ileri derece zihinsel yetersizlik durumudur ve pek konuşamaz bunlar.

25-45 ileri derecede zihinsel yetersizlik durumudur ve kavram oluşturmada güçlükleri vardır. Sesleri düzgün çıkartabilir. Emir cümleleriyle konuşurlar. Kendi htiyaçları kadar konuşurlar.

45-65 arası; orta derecede zekaya sahiptir. Okuma yardımıyla konuşur. Konuşma gelişebilir de. Ancak, geç konuşur. Kavram oluşturmada güçlük çeker. Geç okur. Konuşmanın duyguları ifade etme bölümünde genelde çocuksu kalır.

65-75 arası; hafif derece zihinsel yetersizlik durumudur. Konuşma kusuru çok fazla olmaz. Daha çok bazı sesleri çıkartmak da sorun olur. K S Z R  sesleri bozuk çıkar. Artikülasyon bozukluğu görülebilir. Genel bir olgunluk esiksikliği vardır. Yaş ilerledikçe bu durum daha çok ortaya çıkar. Geç okur, yaşıtlarını bir yıl geriden takip eder.

75-100 arası; donuk normal zihinsel durumdur. Konuşması çok fazla etkilenmez. 100 ile 115 arası parlak normal zeka durumudur. Rahat konuşur ve kavram geliştirir.

115-125 arası; süper  normal bir zeka düzeyidir. İyi konuşur, hızlı konuşur ve düşünür.  Kesik kesik konuşmayıp, arka arkaya cümle kurar, çabuk düşünüp konuşur. Zeki insanlar söylemek istediklerini çok net söyler. Bunlar da öyledir. Yalnız zeka düzeyi çok ileri olanlarda da konuşma biraz bozuluyor. Mesela 125-130 arası bir zekada konuşma çok hızlanıyor.

132 üstün bir zekadır ama 160 civarı süper zeka yani dahidir. Düşünce sistemi anlaşılamayan bu dahi çocuklar çok hızlı düşünüp komut alıyor. Bunların konuşma tarzı gerçekten farklı çünkü çok hızlı düşündükleri için konuşma sistemleri  düşünce ağırlıklı oluyor. Düşünceleri önde oluyor onların. Düşünce hızında konuşurlar ve tonlamaları olmaz.