Yüzün sıcaklığı alkollüyü ele veriyor

İki Yunan araştırmacı, alkollüleri tespit edecek basit bir test geliştirdi. Alkollü olduğu düşünülen kişinin yüzü ilk önce sıcaklığı görüntüleyen bir kameraya alınıyor.

Yüzün sıcaklığı alkollüyü ele veriyor

İki Yunan araştırmacı, alkollüleri tespit edecek basit bir test geliştirdi. Alkollü olduğu düşünülen kişinin yüzü ilk önce sıcaklığı görüntüleyen bir kameraya alınıyor.

Bir yazılım programı daha sonra alın ve burun arasındaki sıcaklık farkını ölçüyor. Yüzün bu iki bölgesi aşağı yukarı aynı sıcaklıktaysa kişi alkollü değil demek, burnun çok daha sıcak oluşu ise kişinin alkol aldığını gösteriyor. Sistemin alkollü kişilerin diğer insanlar için tehlike oluşturabilecek yerlerde kullanılabileceği düşünülüyor. Ayrıca acil servis doktorları ve güvenlik güçleri de bu testten yararlanabilirler, diyor Patras Üniversitesi’nden Georgia Koukio ve Vassilis Anastassopoulos, International Journal of Electronic Security and Digital Forensics dergisinde.

ALKOL BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İÇİN

Normal kameraların yüzün otomatik olarak ölçülmesinde kullanılması zordur. Çünkü görüntünün kalitesi ışık durumuna bağlı ve bu nedenle de karşılaştırma yapmak için elverişsizdir. İki fizikçi bu nedenle enfraruj kameralardan yararlanmış. Bu tür bir kamerayla araştırma için dört kutu bira içen yirmi kişinin fotoğrafı çekildikten sonra, alkol alımından sonra yüzdeki sıcaklığın nasıl dağıldığını analiz etmişler. Buna göre katılımcılar ne kadar içerlerse burun ve ağız çevresi o kadar ısınmış. Oysa alın sıcaklığı hemen hemen hiç değişmemiş. Araştırmacılar bu nedenle yüzdeki bu bölgelerin alkol tüketimi için iyi bir gösterge olacağını ancak daha çok tahmini alkol tüketimi ölçülebildiği için alkolmetrenin yerini almayacağını söylüyor. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sosyallik, sosyal beceriler ve sosyal temasın bağımlılığın en büyük ilacı olduğunu belirten Tarhan, “Bağımlıların çoğu yalnız. Sosyal izolasyon ve yal
  • Prof. Sevil AtasoyÜsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, Dünya Sosyologlar Derne
  • Koronavirüsten sonra dünyayı bağımlılık pandemisi bekliyor. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Dünyayı bağımlılık pandemisi bekliyor” dedi.
  • Ramazan bağımlılıkları etkiliyor mu? Ramazan ayı, bireylerin günlük rutinlerini büyük oranda etkiliyor. Bağımlılık davranışları Ramazan’da değişiyor!
  • Bağımlılığınız varsa ve koronavirüs döneminde kullanım isteğiniz arttıysa ve başa çıkmakta zorlanıyorsanız ya da bu dönemi daha rahat bir şekilde geç
  • En yaygın bağımlılıklardan biri olan sigara, ölümcül sonuçlarının yanı sıra KOAH gibi yaşam kalitesini düşüren hastalıkların da en büyük nedeni.
  • Randevu Al