Yüz nakli hayata yeniden başlattı

İntihar girişimi sonrası kurtarıldı, yüz naklinin ardından yeni hayatına başladı.

Yüz nakli hayata yeniden başlattı

Katie Stubblefield, kendisine doğrulttuğu silahla ağır şekilde yaralandığında henüz 18 yaşındaydı.

Hastanede yapılan müdahale sonucu kurtarıldı. Ancak özellikle yüzünde, yaşamının geri kalanını etkileyecek düzeyde bir bozukluk kaldı.

ABD'de yüz nakli yapılan en genç kişi olan 22 yaşındaki Stubblefield, yıllardır süren estetik müdahaleleri ve bu süreçte yaşadıklarını National Geographic dergisine anlattı.

Dergi, verilen izinle ABD'nin Ohio kentindeki bir klinikte 1 yıl önce yapılan ve 31 saat süren ameliyatı öncesi ve sonrası ile belgeledi.

YAŞI VE YARALARININ ÖZELLİĞİ NEDENİYLE SEÇİLDİ

Dünya genelinde bugüne kadar 40 kişiye yüz nakli yapıldı. İlk başarılı tam yüz nakli, İspanyol doktorlar tarafından 2010 yılında gerçekleştirildi.

ABD'de bu ameliyat henüz deney aşamasında olarak değerlendirildiği için sağlık sigortası kapsamında değerlendirilmiyor. Bu nedenle Katie'nin ameliyat masrafları, askeri personelinin tedavi şartlarının geliştirilmesi için çalışan, Silahlı Kuvvetler Yenileyici Tıp Enstitüsü tarafından karşılandı.

22 yaşındaki Katie, yaşı ve yaralarının özelliği nedeniyle uygun aday olarak belirlendi.

Nakil için kullanılacak yüz, 2017 yılında aşırı dozda uyuşturucudan hayatını kaybeden 31 yaşındaki Adrea Schneider isimli bir kişiden alındı.

Katie, intihar girişimi öncesindeki hayatı ile ilgili çok şey hatırlamadığını söylüyor. Ailesi ise genç kızın, yürümeyen bir ilişki sonucu duygusal problemler yaşadığını, uzun yıllardır da mide ve bağırsak problemleri olduğunu anlatıyor.

'YÜZ NAKLİNİN NE OLDUĞUNA DAİR FİKRİM YOKTU'

Kurşun Katie'nin, burnunu, alnını ve çene kemiğini de dahil olmak üzere yüzünün büyük bir kısmını tahrip etti. Aynı kurşun gözlerinde ve beyninde de hasara sebep oldu.

Nakil ameliyatına kadar 22 estetik ameliyat geçiren Katie "Yüz naklinin ne olduğuna dair en ufak bir fikrim dahi yoktu" diyor:

"Ailem bana ameliyat sürecini anlattığında yeniden bir yüzüm olacağı için çok heyecanlandım."

Mayıs 2017 yılında gerçekleşen ameliyat öncesinde doktorların ilk planı, nakledilecek yüzün yalnızca bir kısmını kullanmaktı ancak sonrasında uyumu sağlamak amacıyla ağırlıkla bağışçının yüzünün kullanılmasına kararı verildi.

Ameliyat sonrasında Katie'ye üç düzeltme müdahalesi daha yapıldı. Yüzün fonksiyonlarının artırılması için birkaç müdahale daha yapılabileceği de belirtiliyor.

Genç kadın halen konuşmada güçlük çekiyor. Nakil edilen yüzü vücudunun reddetmesi olasılığına karşı da hayat boyu bazı ilaçlar kullanacak.

A.A

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sıcak suyla mı soğuk suyla mı yıkamalı? Havlu mu yoksa kurutma makinesi mi, anti-bakteriyel sabun mu yoksa normal sabun mu kullanmalı? En etkili el yı
  • Kırda yaşamak gerçekten daha mı sağlıklı? Kırlarda yaşamak ömrü uzatır mı? Bilim açıkladı.
  • Huzursuzluk ve kavgadan hoşlanmayan, sevdiklerine düşkün, sabırlı ve çalışkan olurlar. Kimsenin bir şeyinde gözü olmayan, kendi çalışıp kazanmaktan ya
  • İnsanları daha ucuza satın alabilecekleri bir ürün veya deneyim için büyük paralar harcamaya iten nedir? Çok para harcamanın psikolojik nedenlerini bi
  • Kişi neden soğuk görünür? Bunu isteyerek mi yapar? Bu nitelemede bulunmaya bizi ne sürükler? Soğuk görünüm altında yatan nedenler neler?
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Randevu Al