Yürümeden yüzmeyi öğreniyorlar

Dünyanın çeşitli ülkelerinde çok küçükken yüzmeye alıştırılan bebeklere artık Türkiye'de de yüzme dersleri veriliyor, su içinde nefesini tutma egzersizleri yaptırılıyor.

Yürümeden yüzmeyi öğreniyorlar

Bebekler yürümeden yüzmeyi öğreniyor.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde çok küçükken yüzmeye alıştırılan bebeklere artık Türkiye'de de yüzme dersleri veriliyor, su içinde nefesini tutma egzersizleri yaptırılıyor.

BEBEK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

bebekleryuzmeİzmir ve Çeşme'deki bazı lüks otellerde 2 aylıktan itibaren yüzmeye başlayan bebeklere, özel ısıya ve derinliğe sahip havuzlarda genellikle babalar, zaman zaman anneler, nadiren de olsa anneanne ya da dedeler eşlik ediyor. Yavaş yavaş suya alıştırılan bebekler, dersteki teknikler ile nefeslerini bilinçli tutmayı, kendi başlarına kenara çıkmayı ve sırt üstünde yatabilmeyi öğreniyor. Henüz yürümeden yüzmeyi öğrenen bebekler, suyun içinde aileleriyle eğlenceli zaman geçirirken görüntülerini seyredenlere de keyifli anlar yaşatıyor.

BİR KUR 480 LİRA Okul öncesi eğitim uzmanı ve yüzme öğretmeni Yasemin Yücesoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki senedir bebeklere yüzmeyi öğrettiğini kaydetti. Derslerde 3 hedeflerinin bulunduğunu söyleyen Yücesoy, nefes tutma, su güvenliğini sağlama ve sırt üstü yüzmeyi doğru tekniklerle öğretmeyi amaçladıkların ifade etti.

Çocukların 5 yaşından önce yüzme stili öğrenemediğini anlatan Yücesoy, bu nedenle kursların 2 ay ve 5 yaş arasındaki bebek ve çocuklara yönelik verildiğini belirtti. Suyun ısısından havuzun temizliğine kadar birçok kriteri ders öncesi denetlediklerine işaret eden Yücesoy, şöyle konuştu: "Suyun derecesi önemli çünkü bebekler yarım saat kalıyor. Havuzun derinliğine de dikkat edilmeli, anne babaların rahatlıkla yürüyebileceği boyda olmalı. Güvenlik ve hijyen zaten zorunlu. Biz ozonlu havuzları tercih ediyoruz." Bebeklerin yüzde 95'inin yüzmeyi doğuştan sevdiğini, suyu sevmeyen çocuklarla bire bir çalıştıklarını anlatan Yücesoy, dalış sevmeyen bebekle dalış çalışmadıklarını, bebeklere sevmedikleri şeyi yaptırmadıklarını, öncelikle suyun içinde rahatlığı aşıladıklarını dile getirdi. Derslerin sakin geçtiğini, bebeklerin su içinde tüm vücutlarını hür şekilde hareket ettirdiklerini belirten Yücesoy, eğitimin motor gelişiminden, kalp dolaşım sistemine, uyku düzenine kadar birçok konuda gelişme sağladığına değindi. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Randevu Al