Yumurtalık kanseri sinsi ilerliyor

Kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri yumurtalık kanseri. Hastaların % 75'i menopoz dönemine girmiş kadınlar olsa da genç yaşta, hatta çocuklarda dahi görülebiliyor.

 Yumurtalık kanseri sinsi ilerliyor

Ölüm riski fazla çünkü sinsi ilerliyor. Güneş Yılmaz da 18 yaşında yumurtalık kanserine yakalandı, şanslıydı çünkü erken teşhisle sağlığına kavuşabildi.

Güneş Yılmaz daha 18 yaşındayken yumurtalık kanseriyle tanıştı. Yılmaz, hastalığın bel ağrısı ile başladığını söyledi, “Daha çok geceleri bel ağrısı çekiyordum ama hiç öyle bir şey olacağını düşünmemiştim. Sonra biraz karnımın şiş olduğunu da fark ettim ama belli değildi, kilodur falan diye düşünmüştüm. Ancak iki hafta içinde karnım 5-6 aylık hamile gibi büyüdü” diyor.

Genç kız şanslıydı, hastalığı erken teşhis edildi. Bir yumurtalığı alındı, kemoterapi gördü ve sağlığına kavuştu.

Evlilik hazırlıkları yaptığını söyleyen Yılmaz, “İyi ki başımdan erken teşhis olarak geçti, hiçbir şey kaybetmedim. Doktor, ‘genetik olarak bir sıkıntı yoksa çocuk sahibi olabilirsiniz’ dedi. O yüzden de bir sıkıntı yaşamadım, yakında da evleneceğim inşallah” diye konuştu.

NTV

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • HPV aşısının bir sonucu olarak genç kadınlar arasında serviks kanserinde çarpıcı azalmalar görülüyor. HPV, son yıllarda oranları artan anal, penil, va
  • Kanser türlerinin bazıları cinsiyet seçebiliyor. Kadınlar nelere dikkat etmeli? Kadın kanserlerinin belirtileri nelerdir?
  • Meme kanserinde hormon tedavisinin riski nelerdir? Meme kanserinde hormon tedavisinin riski sanılandan çok daha büyük ve uzun vadeli…
  • Kadınları tehdit eden sendrom (Sjögren nedir?)
  • Adet öncesi Regl dönemleri özellikle o günleri sert geçiren kadınlar için gerçek bir kâbustur. Adet Öncesi Sendromuna Karşı Önleminizi Alın...
  • Meme Kanseri ile ilgili yeni araştırma: Anastrozol: Meme kanseri riskini yüzde 50 azaltan ilacın etkisi yıllarca sürüyor.
  • Randevu Al