Yumurtadan Embriyo'ya bebek gelişimi

Yumurtadan Embriyo'ya bebek gelişimini biliyor musunuz? Tek bir spermin yumurtayı döllediği andan itibaren başlayan yolculuğu biliyor musunuz? Minik yumurtadan büyüyen embriyoya kadar inanılmaz sürecini okuyun.

Yumurtadan Embriyo'ya bebek gelişimi

YUMURTLAMA

Yumurtlama her ay bir kadının yumurtalıklarının olgun bir yumurta bıraktığı zaman olur. Son adet döneminin ilk gününden yaklaşık 2 hafta sonra olur.

Taşınma

Yumurta yumurtalıktan serbest bırakıldıktan sonra fallop tüpüne gider.

Fallop Tüpüne Taşınma

Yumurta yumurtalıktan serbest bırakıldıktan sonra fallop tüpüne gider. Tek bir sperm dölleyene kadar orada kalır.

Spermin Uzun Yolculuğu

Bir erkek, bir yumurtayı dölleme görevinde fallop tüplerine doğru yüzmeye başlayan 40 milyon ila 150 milyon spermi boşaltabilir. Hızlı yüzme spermleri yumurtaya yarım saat içinde ulaşabilir, diğerleri ise günler sürebilir. Sperm 48-72 saate kadar yaşayabilir. Bir kadının vücudunda bulunan birçok doğal engel nedeniyle sadece birkaç yüz yumurtaya yaklaşacaktır.

Döllenme: Sperm Yumurtası Nüfuz Eder

Bir sperm hücresinin bir yumurtayı döllemesi yaklaşık 24 saat sürer. Sperm yumurtaya girdiğinde, yumurtanın yüzeyi değişir, böylece başka hiçbir sperm giremez. Döllenme anında, bebeğin genetik makyajı, erkek mi, kız mı da dahil olmak üzere tamamlanmış olur.

Hücreler Bölünmeye Başlıyor

Döllenen yumurta hızlı bir şekilde büyümeye başlar ve birçok hücreye bölünür. Fallop tüpünden ayrılır ve döllenmeden 3-4 gün sonra uterusa girer. Nadir durumlarda, döllenmiş yumurta fallop tüpüne bağlanır. Buna tubal gebelik veya ektopik gebelik denir ve anne için bir tehlikedir.

Rahme ulaştıktan sonra döllenmiş yumurta, endometriyum adı verilen uterusun astarına yapışır. Bu sürece implantasyon denir. Hücreler bölünmeye devam eder.

Hamilelik Hormonları

Yaklaşık bir hafta boyunca, annenin kanında insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir hormon bulunabilir. Plasenta olacak hücreler tarafından yapılır. Hormon, kan veya idrar hamilelik testinde görünecektir. Ancak, hCG seviyelerinin evde gebelik testleri ile tespit edilebilecek kadar yüksek olması genellikle 3-4 hafta sürer.

Bebeğin Gelişimi

Yumurta uterusa yapıştıktan sonra, bazı hücreler plasenta olurken diğerleri embriyo olur. Bebek gelişiminde Kalp 5. haftada atmaya başlar. Beyin, omurilik, kalp ve diğer organlar oluşmaya başlar. Sekizinci haftada, şu anda fetus olarak adlandırılan gelişmekte olan bebek, yarım inç uzunluğunda ve büyümeye devam eder. "Tam süreli" bir teslimat genellikle yaklaşık 40 hafta sürer.

WEBMD / Zeynep Güçlücan

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebek anne karnında mucizevi bir şekilde gelişir ve 2. haftada ilk olarak sinir sisteminin taslağı oluşmaya başlar. Anne Karnında Bebek Beyni: Bitmeye
  • Bebeğinizin narin cildi zaman zaman bazı nedenlerden dolayı tahriş olabilir. Çoğu bebek döküntüsü zarar vermez ve kendi kendine gider. Bebeğinizin cil
  • Yenidoğan bebeklerde sarılık; yapılan testlerde Anne-bebek arasında ABO ve RH kan uyuşmazlığı tayini ve bebeğin erken sarılık riski nedeniyle takibi
  • Bebeklere emzik bıraktırmak için ne yapmalıyız? Bebekler nasıl emzik bırakır? Emzik bıraktırma yolları nelerdir? Bebeğin ilk aylarında geçirdiği döne
  • Bebeklerin plasentasında mikroplastik parçacıklar bulundu. Bebekler doğmadan kirleniyor.
  • İsilik neden olur? İsilik sebepleri nelerdir? İsilik nasıl tedavi edilir? Özellikle yazın bebeklerde daha çok görülen isilik nedenleri arasında sıcak
  • Randevu Al