Yumurtadan Embriyo'ya bebek gelişimi

Yumurtadan Embriyo'ya bebek gelişimini biliyor musunuz? Tek bir spermin yumurtayı döllediği andan itibaren başlayan yolculuğu biliyor musunuz? Minik yumurtadan büyüyen embriyoya kadar inanılmaz sürecini okuyun.

Yumurtadan Embriyo'ya bebek gelişimi

YUMURTLAMA

Yumurtlama her ay bir kadının yumurtalıklarının olgun bir yumurta bıraktığı zaman olur. Son adet döneminin ilk gününden yaklaşık 2 hafta sonra olur.

Taşınma

Yumurta yumurtalıktan serbest bırakıldıktan sonra fallop tüpüne gider.

Fallop Tüpüne Taşınma

Yumurta yumurtalıktan serbest bırakıldıktan sonra fallop tüpüne gider. Tek bir sperm dölleyene kadar orada kalır.

Spermin Uzun Yolculuğu

Bir erkek, bir yumurtayı dölleme görevinde fallop tüplerine doğru yüzmeye başlayan 40 milyon ila 150 milyon spermi boşaltabilir. Hızlı yüzme spermleri yumurtaya yarım saat içinde ulaşabilir, diğerleri ise günler sürebilir. Sperm 48-72 saate kadar yaşayabilir. Bir kadının vücudunda bulunan birçok doğal engel nedeniyle sadece birkaç yüz yumurtaya yaklaşacaktır.

Döllenme: Sperm Yumurtası Nüfuz Eder

Bir sperm hücresinin bir yumurtayı döllemesi yaklaşık 24 saat sürer. Sperm yumurtaya girdiğinde, yumurtanın yüzeyi değişir, böylece başka hiçbir sperm giremez. Döllenme anında, bebeğin genetik makyajı, erkek mi, kız mı da dahil olmak üzere tamamlanmış olur.

Hücreler Bölünmeye Başlıyor

Döllenen yumurta hızlı bir şekilde büyümeye başlar ve birçok hücreye bölünür. Fallop tüpünden ayrılır ve döllenmeden 3-4 gün sonra uterusa girer. Nadir durumlarda, döllenmiş yumurta fallop tüpüne bağlanır. Buna tubal gebelik veya ektopik gebelik denir ve anne için bir tehlikedir.

Rahme ulaştıktan sonra döllenmiş yumurta, endometriyum adı verilen uterusun astarına yapışır. Bu sürece implantasyon denir. Hücreler bölünmeye devam eder.

Hamilelik Hormonları

Yaklaşık bir hafta boyunca, annenin kanında insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir hormon bulunabilir. Plasenta olacak hücreler tarafından yapılır. Hormon, kan veya idrar hamilelik testinde görünecektir. Ancak, hCG seviyelerinin evde gebelik testleri ile tespit edilebilecek kadar yüksek olması genellikle 3-4 hafta sürer.

Bebeğin Gelişimi

Yumurta uterusa yapıştıktan sonra, bazı hücreler plasenta olurken diğerleri embriyo olur. Bebek gelişiminde Kalp 5. haftada atmaya başlar. Beyin, omurilik, kalp ve diğer organlar oluşmaya başlar. Sekizinci haftada, şu anda fetus olarak adlandırılan gelişmekte olan bebek, yarım inç uzunluğunda ve büyümeye devam eder. "Tam süreli" bir teslimat genellikle yaklaşık 40 hafta sürer.

WEBMD / Zeynep Güçlücan

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Altın dönemde temas eksikliği bebekte güven duygusunu zedeliyor.
  • Eski adıyla “doğumsal kalça çıkığı” olan gelişimsel kalça displazisi (GKD), kız çocuklarında 4-8 kat daha fazla görülüyor.
  • İşte bebeklerde ve çocuklarda uyku düzeni sağlamanın püf noktaları…
  • Çocuklarda beslenme bozuklukları, yutma bozukluğu ile birlikte veya bağımsız görülebiliyor.
  • Yalnızca üst dudakta, yalnızca damakta veya ikisinde birden bulunan açıklık olarak tanımlanan dudak ve damak yarıkları, bebeğin büyümesini ve gelişimi
  • Bebek anne karnında mucizevi bir şekilde gelişir ve 2. haftada ilk olarak sinir sisteminin taslağı oluşmaya başlar. Anne Karnında Bebek Beyni: Bitmeye
  • Randevu Al