YÖNETİCİLER STRESTE!

YÖNETİCİLER STRESTE!

YÖNETİCİLER STRESTE!İşyerinde stres artarken enerji azalıyor, bundan yöneticiler daha çok etkileniyor. Başlıca sorun, iş tanımı yapılmaması.

LONDRA - Britanya'da işyeri stresiyle ilgili araştırma, ülkedeki 'iş yeri enerjisi' seviyesinin son yıllarda tehlikeli biçimde düştüğünü, bundan da yöneticilerin daha fazla etkilendiğini gösterdi. Chartered Management Institude'ün araştırmasına göre Britanyalı yöneticiler haftada ortalama 14 saat mesai dışı çalışmak zorunda kalıyor.
Yöneticileri asosyal hale getiren iş stresinin ardında yatan en büyük sebep, yanlış yönetim tarzından kaynaklanan motivasyon düşüklüğü. Enstitü yetkilileri, "Aşırı iş yükü altında motivasyon ve enerji kaybı meydana geliyor. İş tanımları doğru yapılmıyor, çalışanlar işlerinden ne bekleyeceklerini bilmiyor ve belirsiz bir gündemi doldurmak için aşırı güç harcıyorlar" dedi.

'Daha çok izin'
Araştırmaya göre yaptıklarının bir amacı olduğunu ve kendilerine ne getirdiğini bildikleri sürece yöneticiler uzun saatler boyu çalışmaktan çekinmiyor. Çalışanlar da kendilerini büyüyen bir işin parçası olarak hissettikleri sürece motivasyonları daha da artıyor.
Ankete katılan çalışanların büyük kısmı, işyerlerinde daha fazla kariyer izni, ücretli izin, vardiyalı çalışma ve fazla mesai ücreti olmasını istedi. Araştırmada ayrıca cep telefonları ve dizüstü bilgisayarların iş hayatına girmesiyle stresin de arttığına dikkat çekildi.
Britanya
'da yapılan bir başka ankette de ofis çalışanlarının üçte ikisi işyerinde kaba davranıyor ve bunu strese bağlıyor.

KAYNAK: //www.radikal.com.tr/

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al