YOKSULLUK SAĞLIĞI BOZUYOR

YOKSULLUK SAĞLIĞI BOZUYOR

A.A

Kendini yoksul olarak nitelendiren  kadınların yüzde 80'inin maddi sıkıntılar yüzünden ruh sağlığı bozuk..

 


“Kadın yoksulluğu”  üzerine yapılan araştırma, katılan ve kendini “yoksul” olarak nitelendiren  kadınların yüzde 80'inin maddi sıkıntılar yüzünden ruh sağlığının her geçen gün  bozulduğunu ortaya çıkardı.

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından gerçekleştirilen  “Türkiye'de Yoksulluk Algısı Araştırması” kapsamında “kadın yoksulluğu”  araştırıldı.

Türkiye genelinde 12 ilde gerçekleştirilen araştırmaya, 597 kadın  katıldı. Araştırmaya göre, bu kadınların yüzde 32'sini 1-2, yüzde 30'nun 3-4,  yüzde 13'ünün 5 ve üzeri çocuğu bulunuyor.

Kadınların yüzde 67'si evli, yüzde 18.5'i bekar, yüzde 14.5'i boşanmış,  dul ya da eşinden ayrı yaşıyor.

Kadınların yüzde 52'si ilköğretim mezunu, yüzde 17'si ise okur-yazar  değil. Bunun yanında yüksek öğrenim yapmış kadınların oranı yüzde 10.

“Yoksulum” diyen kadınların yüzde 80'inin geliri bin liranın altında  kalıyor. Hiç geliri olmayanlar ile bin liranın üzerinde geliri olanların oranı  ise yüzde 10'a karşılık geliyor.

Kadınların yarıdan fazlası son 1 yıl içinde durumlarının kötüleştiğini  ifade ederken durumunun iyileştiğini belirtenlerin oranı ise yüzde 3.9 olarak  ifade ediliyor.

“Yoksulum” diyen kadınların yalnızca yüzde 7.6'sının sürekli bir işi  bulunuyor, yüzde 18 ise sosyal güvencesiz.
        
İHTİYAÇ SIRALAMASINDA GIDA İLK SIRADA

        
Araştırmanın diğer bulguları ise şöyle:

 -Kadınların yarısı meslek kazandırılması ya da mesleğine uygun iş  bulunması halinde yoksulluktan kurtulacağına inanıyor. Yüzde 17'si ise  yoksulluktan kurtulmasının çözümü olmadığını belirtiyor.

 -Kadınlar zor duruma düştüklerinde ilk olarak giyim (yüzde 39.4) ve  sosyal harcamalardan (yüzde 36.2) kısıyor.

 -Yoksul kadınların ihtiyaç sıralamasında yüzde 88.3 ile ilk sırada gıda  geliyor.

-Kadınların yüzde 61'i yoksulluğunun temel nedenini işsizlik olarak  görüyor. Yüzde 21.5'i de hak ettiği ücreti alamadığı için yoksul olduğu  inancında.        

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al