Yoğurtla halsizliği unut!

Yorgunluk hissi sonbahar aylarında yaşam kalitesini düşürüyor. Uzmanlar, 'Bu sıkıntıya karşı fasulye, yoğurt ve su tüketin' diyor.

Yoğurtla halsizliği unut!

Ruhsal veya fiziksel yorgunluk ile karakterize düşük enerji hali olan halsizlik özellikle sonbahar aylarında sık sık ortaya çıkıyor. Uzmanlar, enerji verecek, halsizlikten kurtaracak şu besinleri öneriyor:

FASULYE

Protein kaslar için gereken enerjinin ana kaynağıdır. Yüksek protein içeren ve 'tirozin' bakımından zengin gıdalar norepinefrin ve dopamin üretimini arttırarak motivasyon ve uyanıklık sağlar. Protein kaynağı olarak tavuk eti, fasulye gibi besinleri tüketebilirsiniz.

YOĞURT

Sindirimi kolay olan yoğurt iyi bir protein kaynağı olmasının yanı sıra sindirimi kolaylaştıran iyi bakteriler olan probiyotik bakımından da zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirirken kronik yorgunluğa iyi gelebilir.

KEPEKLİ TAHILLAR

Kompleks karbonhidratlar vücudun birincil enerji kaynağıdır. Yeterli miktarda enerji için nişastalı gıdalar, sebze ve meyve, kepekli tahıllar yiyebilirsiniz.

SU

Enerji ve kronik yorgunlukla savaşınızda en büyük yardımcınızdır. Sade suyun dışında kafein içermeyen bitki çayları, meyve suları da içebilirsiniz.

ET, BALIK

Demir eksikliğinde kandaki oksijen azalarak organlara oksijen akışı sekteye uğrar ve bunun sonucunda halsizlik görülür. Demir zengini et, balık ve yeşil yapraklı sebzeler ile bunu engelleyebilirsiniz.

TAKVİM

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Zihinsel Olarak Yorgun Olduğunuzun Belirtileri Nelerdir? Öfkeli veya Sabırsız olmak, uykusuzluk, tahammülsüzlük, sağlıksız beslenmek, depresyona girm
  • Sabahları yorgun mu uyanıyorsunuz? Baş ağrısının sebebi olarak genelde kronik sinüzit gösterilir ancak kronik sinüzitin daha pek çok belirtisi olduğu
  • Kronik Yorgunluk (Canlı Cenaze Sendromu) KRONİK NÖROENDOKRİN İMMÜN DİSFONKSİYON SENDROMU Hakkında her şey...
  • Bazıları dinlenmeyi vakit kaybı sayar. Bazıları ne yapsa dinlenemez. Ancak dinlenme, sağlıklı Ve huzurlu yaşamanın vazgeçilmez koşulu. Onun da kendisi
  • Aşırı çalışan bağışıklık sistemi kronik yorgunluğun sebebi olabilir.
  • Yorgunluk ve tükenmişlik hissi birçok insanı etkiliyor.
  • Randevu Al