Yiyecekleriniz tarafından kandırıldınız mı?

Yiyecekleriniz tarafından kandırıldınız mı? Aslında düşündüğünüz gibi olmayan yiyecekleri biliyor musunuz?

Yiyecekleriniz tarafından kandırıldınız mı?

Yiyecekleriniz tarafından kandırıldınız mı?

Günümüzde mevcut olan birçok yiyecekle, sadece ne aldığınızı bilmek zor olabilir. Süpermarket raflarındaki birçok yiyecek, düşündüğünüz gibi olmayabilir. İşte şu an muhtemelen dolabınızda olan bazı şeyler.

Zeytinyağı

Zeytinyağınız, etiketin iddia ettiği gibi % 100 saf zeytinyağı olabilir. Kiler rafınızdaki şişenin diğer yağlarla karıştırılmış olması yüksek bir ihtimal. Bu gerçekten bu kadar büyük bir mesele mi? Sıklıkla! zeytinyağıyla karıştırılmış başka bir yağ dolandırıcılık eylemine girer. Mesela yer fıstığı yağına alerjiniz varsa. Yer fıstığı alerjiniz varsa, bu sinsice karıştırılmış ürüne şiddetli bir tepki verebilirsiniz.

Akçaağaç Şurubu vs. Pancake Şurubu

Akçaağaç şurubu, bir akça ağaçtan elde edilir. Sap kaynatılır ve akçaağaç şurubu olarak bildiğiniz yapışkan şey haline gelir. Ancak gözleme şurubu (aynı zamanda masa şurubu da denir) aynı değildir. Gözleme şurubunun ana bileşenleri, mısır şurubu ve yüksek fruktozlu mısır şurubu olup, aşağıdakileri içerir:

Reklendiriciler
Çeşitli aromalar
Koruyucular

Wasabi mi değil mi?

Özellikle ABD'deki birçok restoran wasabi'ye hizmet ediyor. Ancak çoğu gerçek wasabi değil - hardal unu, yağ, sirke, yüksek fruktozlu mısır şurubu ve gıda boyası içeren yaban turpu ve wasabi kökü karışımı. Gerçek wasabi, lahana ve karnabaharla familyasından bir bitkinin köklerinden gelir. Doğal olarak serin ve nemli yerlerde yetişir ve gelip hasat etmesi oldukça zor olabilir. Yerken kökü rendeleyin, çünkü lezzeti genellikle rendeledikten sonra sadece 15 dakika kadar kalır.

Istakoz vs. Langostino

Sıcak bir ıstakoz bisque'sinin tadını çıkarmak üzere olduğunuzu düşünebilirsiniz, ancak aslında bir keşiş yengecine benzeyen ve farklı bir hayvan olan langostino'yu yiyor olabilirsiniz. Langostino aynı zamanda çömelme ıstakozu olarak da bilinir. Tadı ve dokusu ıstakoz ile aynıdır. Ancak FDA, “langostino” veya “çömelme” kelimesi de kullanılmadığı sürece, bu şekilde etiketlenemeyeceğini söylüyor. Langostino, gerçek fiyatın yaklaşık yarısı kadar.

Çini Balığı Sıkıntılıdır

Hamile kadınların, emziren annelerin ve küçük çocukların cıva nedeniyle kaçınmaları gereken birkaç balık türü vardır. Çini balığı da onlardan biridir. Ne yazık ki, bu balığı yemek kolaydır ve farkına varmazsınız. Pazarlar ve restoranlar bazen kırmızı balığı ve halibut gibi daha popüler türler için onu takas ederler ve siz de fark ermezsiniz.

Balınızdaki İlaçlar

Gıda dolandırıcılığı, bazı gıdaların tam olarak düşündüğünüz gibi olmamasının tek nedeni değildir. Mesela balı örnek olarak aldığımızda, arıcıların arı yavrularında kullandıkları antibiyotik izleri dahil olmak üzere, bol miktarda kirletici olabilir. Kullanılan antibiyotikler seni hasta etmeyecekler, ancak halk sağlığı problemine antibiyotik direnci ekleyebilirler.

Doğala Özdeş Olmayan Tatlandırıcılar

Paketlenmiş gıdalardaki bazı “doğal lezzetler” hakkında doğal olan hiçbir şey yoktur. Gıda şirketleri onları gerçek gıdaların lezzetini taklit etmek için laboratuvarda yaparlar. Son zamanlarda FDA, laboratuvar hayvanlarında sağlık riskleri gösteren verilere yanıt olarak çeşitli sentetik lezzetleri yasakladı. Daha sağlıklı beslenmek istiyorsanız orijinal doğal lezzetlere sadık kalın

Baharatların Çetrefilli Yüzü

Dolabınızdaki baharat kavanozları lezzet verici bitkilerden daha fazlası ile doldurulur. Örneğin, öğütülmüş kekik, FDA'nın “kullanılamaz” demeden önce 10 gramda 1.250'ye kadar böcek parçasına sahip olabilir (Ezilmiş kekik yalnızca 300 olabilir). İyi yanı ise, çoğu ürünün bu istenmeyen ilaveler için izin verilen standartların çok altında olmasıdır.

Beyaz çikolata

Çikolata barı  formunda direkt yemek için satın alabilir ya da  tatlılarınızda kullanabilirsiniz. Ama beyaz çikolata  gerçekten çikolata değildir. FDA'ya göre, çikolata en az% 10 çikolata likörüne sahip olmak zorundadır. Bu, kakao yağı ve kakao çekirdeği öğütüldüğü zaman elde ettiğiniz katı maddelerdir. Beyaz çikolata dedğimiz şey, kakao yağı, süt katıları ve şeker karışımından oluşur, ancak çikolata likörü barındırmaz.

Meyve suyu

Genellikle meyve suyu% 100 gerçek meyve suyu değildir. İçerik listesini kontrol ettiğinizden emin olun. Uzun bir liste ise, satın aldığınız şeyin aslında göründüğü gibi olmadığına nerdeyse emin olabilirsiniz. Etiket "% 100 meyve suyu" yazsa bile, beklediğiniz şey olmayabilir. Bu sadece içerisindeki her şeyin bir meyveden veya bir sebzeden geldiği anlamına gelir - ancak beyaz üzüm veya elma gibi, beklemeyeceğiniz daha ucuz meyve sularını içiyor olabilirsiniz.

Vanilya Tatlandırıcısı vs. Özü

Vanilya aroması - taklit vanilya da denir - vanilya özü ile aynı değildir. Ekstrakt vanilya baklası ve etanol denilen basit bir alkol ile yapılır. Ancak bu pahalıdır. Ayrıca, yüksek sıcaklıklar lezzetin çoğunu tahrip eder. Bu tahribatı önlemek için gıda şirketleri bazen bunu, kunduzların anal bezlerinden salgılanan castoreum özünden yaparlar. Buna rağmen, doğal bir lezzet olarak kabul edilir, çünkü bir hayvan kaynağından gelir. Fakat çoğu zaman, odun hamurunda bulunan ve yaygın olarak bulunan kimyasallardan üretilir.

Portakal suyu

“Konsantre olmayan” portakal suyu pastörize edilir. Bu, oksijeni meyve suyundan almak demektir. Ancak bu işlem aynı zamanda meyve suyuna lezzet veren doğal kimyasalların çoğunu da alır fakat üretici meyve suyunu bir yıldan fazla saklayabilmesine olanak sağlar. Bize taze sıkılmış portakal suyu etkisini yaratmak için aroma paketleri kullanırlar. Bu paketler genellikle parfüm yapan şirketler tarafından yapılır. Eklenen tatlar, portakal özü ve yağdan yapıldığı için kimyasal madde olarak listelenmeyecektir.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Uzun süre bilgisayar karşısında oturmak ve sürekli cep telefonuna bakmak gibi bazı alışkanlıkların omurga sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu
  • Homeopati tamamlayıcı veya alternatif bir tıptır. Birçok homeopatik ilaç, orijinal maddeden hiç veya neredeyse hiç kalmayıncaya kadar birçok kez suda
  • Hamilelikte folik asit kullanımı bebek için hayati önemde…
  • Elmanın yararları; Elmaların, bağırsak sağlığının iyileştirilmesi ve felç, yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı, obezite ve bazı kanser risklerini
  • Hayati fonksiyonların sürdürülmesinde önemli bir yere sahip olan vitamin ve minerallerin alınan gıdalardan temin edilmesi gerektiğini belirten uzmanla
  • Araştırma sonuçları, son bir yılda 18 bin kadına meme kanseri teşhisi konduğunu ve durumun önemini gösteriyor.
  • Randevu Al