YERSİZ KORKU VE ENDİŞE YAŞAMAYIN!

YERSİZ KORKU VE ENDİŞE YAŞAMAYIN!

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Normal dışı, nedensiz bir tedirginlik ve korku hali mi yaşıyorsunuz? Kalp çarpıntısı, titreme, terleme, göz bebeklerde büyüme ve ürperme gibi bedensel tepkilere maruz mu kalıyorsunuz. Anksiyeteli uyum bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz. Ailenizin koruyucu ruh sağlığı programı "İYİ BAK KENDİNE" bu akşam, bu konuyu masaya yatırıyor…

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında sizlerle oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de bu akşam, " ANKSİYETELİ UYUM BOZUKLUĞU" her yönüyle mercek altına alınıyor.

Anksiyetenin en iyi tanımı, somatik belirtilerin de eşlik ettiği, normal dışı, nedensiz bir tedirginlik ve korku halidir. Sık yaşanan, herkes tarafından zaman zaman hissedilen bir duygu olan Anksiyete, her zaman bir hastalık belirtisi olarak düşünülmemeli.

NPİSTANBUL Hastanesi'nden Psikiyatrist Gül Eryılmaz ile Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzman Psikolog Yıldız Burkovik, bireylerin huzuru için önem taşıyan bu hastalığı, her yönüyle irdeleyecek.

-Anksiyete bozuklukları nelerdir?
-Panik bozukluğu,
-Agorafobi,
-Özgül fobi,
-Sosyal fobi,
-Obsesif kompulsif bozukluk,
-Posttravmatik stres bozukluğu,
-Akut stres bozukluğu,
-Bedensel hastaliklara bağlı anksiyete bozuklukları,
-Madde/ilaç kullanımına bağlı anksiyete bozuklukları
-Anksiyete bozukluklarının nitelikleri nelerdir?
-Anksiyete bozuklukları tanı kümesinde yer alan hastalıklar nelerdir?
-Uyum bozukluğu nedir?
-Anksiyeteli uyum bozukluğu ne demektir?
-Bu kişilerde depresyon görülür mü?
-Anksiyeteli uyum bozukluğu yaşayanlar nelerde zorlanırlar?
-Yatkınlık durumu söz konusu mudur?
-Anksiyeteli uyum bozukluğunu neler aktive eder?
-Yaygın anksiyete bozukluğunun temel belirtisi kişinin sürekli aşırı kaygılı olması mı?
-Kişi kendini bir çok konuda yersiz görür mü?
-Kişide her an kötü bir şey olacağı endişesi nasıl giderilir?
-Huzursuzluk halleri olur mu?
-Kolay yorulma olur mu?
-Konsantrasyon güçlüğü çekerler mi?
-Öfkelenir, kolay parlarlar mı?
-Kas gerginliği görülür mü?
-Uyku bozuklukları görülür mü?
-Bu kişilerde ölüm korkusu ya da kontrolünü kaybedeceği korkusu görülür mü?
-Maddeye yönelirler mi?

-Tedavisi nasıl gerçekleştirilir...

gibi merak edilen onlarca soruyu uzmanlar İyi Bak Kendine'de Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.

Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al