Yenidoğan Bebeğin Gelişim Özellikleri

Yeni bebek sahibi olan aileler uyku konusunda endişe duyarlar. Yenidoğan Bebeğin Gelişim Özellikleri ise nelerdir? Yenidoğan Bebeğin Gelişimi için anne babalara düşen görevler nelerdir?

Yenidoğan Bebeğin Gelişim Özellikleri

Yeni bebek sahibi olan aileler uyku ve bebeğim gelişimi konusunda endişe duyarlar.

Yeni bebek sahibi olan ailelerin en çok huzursuzluk duydukları konulardan biri hem bebeklerinin hem de kendilerinin uyku düzenlerinin istedikleri gibi olmamasıdır.

Yeni doğan bir bebek ailenin yeni bir bireyi olarak evde yerini almaya başlamıştır. Bebek anne baba ve diğer ev halkı için bir sevinç kaynağıdır. Bebekler ilk zamanlar annesini emme, kaka yapma, uyuma gibi hareketleri bulunmaktadır. Bebeğin anneye muhtaç olması ve beslenmesi bakım ve diğer ihtiyaçları için annenin ilgisine ve sevgisine ihtiyaç duyar. Her bebeğin gelişim süreci farklıdır, anne karnında beslenmesinden doğumuna ve doğduktan sonrada ailenin bebeğe ilgisi ve bakımıyla bebek gelişimi değişkenlik gösterir.

Yenidoğan bebeklerde özellikle gece uykularının azalması ve bölünmesi anne ve babayı kısa sürede yorar, üzer ve hekime başvurma nedeni olur. Yenidoğan bebekler, 2-3 saatlik bölümler halinde toplam olarak yaklaşık 16-18 saat uyur. Ancak bu süre zamanla azalır. Bir kerede kesintisiz olarak ancak 1 – 2 saat uyurlar. Daha sonra beslenmek veya çevreyle ilgilenmek için uyanırlar. Gece ve gündüz ritmi henüz yoktur. Yani ilk haftalarda uyanmadan bir gece geçirmeyi beklememek gerekir. Gece bebeğinizi ya beslemek ya da altını değiştirmek için kalkmanız gerekecektir. Bebek büyüdükçe uykusu düzene girmeye başlar.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

•Uyku zamanı bebek için sıcak, huzurlu ve konforlu bir süreç olmalıdır.

•3 aylık olana kadar tekerlekli bebek arabaları, taşınabilir yataklar, beşikler veya sepetlerde uyutulabilirler.

•Uyuduğu oda sessiz ve fazla aydınlık olmayan, güvenliğinin sağlandığı, güneş gören, nemsiz, hava akımı olmayan ve her gün havalandırılabilen bir oda tercih edilmelidir.

• Bebeğiniz için ideal uyku ortamı hafif loş ışık, sessiz ve rahat edebileceği ısıda bir odadır. Oda ısısının 21-25 derece arasında olması yeterlidir ve gece uykusuna hazırlık yaparken her hareketinizin huzurlu ve sakin olmasına önem vermelisiniz.

•Bebeğiniz uykuya dalmadan önce sessiz bir dönem geçirmesini sağlanması, ışıkları azaltma, sakin bir müzik dinletme gibi bir rutin geliştirmeye çalışılması ve bunların düzenli yapılması bebeğinize uyku saatinin geldiğini hissettirecektir.

•Sakin ve huzurlu bir ortam yaratıp gece uykularının huzur ve mutluluk verici olduğunu ve korkmaması gerektiğini hissettirebilirsiniz ve sonunda uzun uykularını geceye kaydırabilirsiniz.

•Bebeğinizin uykusunun geldiğini gördüğünüzde onu yatağa götürün. Eğer uykusu geldiğinde onu yatağa yatırmakta gecikirseniz çok yorulacak ve uykuya dalmakta zorlanacaktır. Kısa bir süre sonra zaten altıncı hissinizle bebeğinizin uyku düzenini ve ne zaman uykusu geldiğini içgüdüsel olarak anlayabileceksiniz.

•Bebeğinizin nasıl gevşeyip uykuya dalabileceğini öğrenmesi gereklidir. Bebeği yatağına koyun ve ona şarkı mırıldanın, sırtını okşayın ve huzurlu olmasını sağladıktan sonra odadan ayrılın. Eğer uykusu geldiğinde onu sallar veya kucağınızda uyutmaya alıştırırsanız, gece uyanınca da uyuyabilmek için aynı aktivitelere gereksinim duyar. Gece uykusuna alıştırma kendi kendine dalmasını öğretmekle başlar.

•Bebeğinizi yatağa emzik ile yatırmayın. Emzik bebeklerin emme refleksini tatmin etmek içindir, uykuya dalması için değil. Eğer bebeğimiz uykuya ağzında emzikle dalarsa, tam uyumadan emziği ağzından çıkartın ve yatakta emziksiz kalsın. 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Altın dönemde temas eksikliği bebekte güven duygusunu zedeliyor.
  • Eski adıyla “doğumsal kalça çıkığı” olan gelişimsel kalça displazisi (GKD), kız çocuklarında 4-8 kat daha fazla görülüyor.
  • İşte bebeklerde ve çocuklarda uyku düzeni sağlamanın püf noktaları…
  • Çocuklarda beslenme bozuklukları, yutma bozukluğu ile birlikte veya bağımsız görülebiliyor.
  • Yalnızca üst dudakta, yalnızca damakta veya ikisinde birden bulunan açıklık olarak tanımlanan dudak ve damak yarıkları, bebeğin büyümesini ve gelişimi
  • Bebek anne karnında mucizevi bir şekilde gelişir ve 2. haftada ilk olarak sinir sisteminin taslağı oluşmaya başlar. Anne Karnında Bebek Beyni: Bitmeye
  • Randevu Al