Yeni popüler meslek: Aile Danışmanlığı

Boşanma oranlarının artması, toplumun temelini oluşturan ailede zaman zaman yaşanan anlaşmazlıklar ve sorunlarının çözümünde aile danışmanlığı mesleğinin yakın gelecekte en popüler meslek grubuna girmesi bekleniyor.

Yeni popüler meslek: Aile Danışmanlığı

Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve AİLEMER Müdürü Dr. Mert Akcanbaş, “Günümüzde devletin aile yapısını restore etmeye yönelik kararlılığı, aile danışmanlığını çok aranan bir meslek haline getirmektedir” diye konuştu.

Ülkemizde aile danışmanlığının 4 Eylül 2012 tarihinde “Gerçek Kişiler ve Özel Hukuk Tüzel Kişileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Açılacak Aile Danışma Merkezleri Yönetmeliği” ile yasal varlık kazanmış bir meslek olduğunu belirten Dr. Mert Akcanbaş, aile danışmanlarının görev ve yetkilerinin yönetmeliğe göre belirlendiğini söyledi.

Aile danışmanlarının aile içindeki sorunların ortaya çıkmadan engellenmesinden aile içi şiddetin önlenmesine dair önemli pek çok görevi olduğunu belirten Dr. Mert Akcanbaş, bunları şöyle sıraladı:

“Aile sistemi içerisinde işlev bozulmalarına neden olan aile ve bireylerin, bireysel gelişimlerini ve yetiştirilmelerini olumsuz yönde etkileyen, aile yaşam döngüsü ve gelişimsel farklılıklar ile eşler arasında ilişki ve iletişim sorunlarına yol açan sorunların oluşmadan engellenmesi.

SORUNLARIN OLUŞMADAN ENGELLENMESİ HEDEFLENİYOR

Anne- baba olarak rol ve sorumluluklarını sağlıklı bir biçimde yerine getirmelerini güçleştiren ve aile üyelerinin psiko-sosyal ve ekonomik yapılarını tehdit eden sorunların oluşmadan önce engellenmesi ve ortaya çıkan sorunların çözümlenmesinde birey ve aile ile çalışması hedeflenmektedir.

Kişilerin içinde geliştikleri veya işlevlerini yerine getirdikleri aile sistemini veya ilişkide bulundukları diğer sosyal çevreyi değerlendirmeye dayanan ve bu anlayıştan yola çıkarak bireylere, çiftlere veya ailelere sorunlarının çözümüne dönük değişim ve gelişime yönelik hizmetler sunmak.

REHBERLİK VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLİYOR

Aile üyelerinin oturumlardaki etkileşim sürecinin içeriğini raporlaştırmak. Aile kurma niyetinde olan bireylere rehberlik ve danışma hizmetleri vermek. Anne ve babaların çocuk eğitiminde daha bilgili olması, bu bilgilerini hayata geçirmesi, çocuğuyla ve eşiyle ilişkisini geliştirmesi için anne ve babalara yönelik çalışmalar gerçekleştirmek.

BOŞANMA SONRASI UYUM PROGRAMLARI PLANLANIYOR

Boşanma öncesinde ailelere psiko-sosyal süreç ve dinamikleri de dahil ederek arabuluculuk hizmetleri planlamak ve uygulamak. Boşanmış bireylere ve çocuklarına bu durumdan olumsuz etkilenmemeleri için boşanma sonrası uyum programları planlamak ve uygulamak.

AİLE İÇİ ŞİDDETİN ÖNLENMESİ HEDEFLENİYOR

Tek ebeveynli ailelere danışmanlık ve destek hizmeti vermek. Aile içi şiddetin önlenmesine yönelik rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini vermek. Gerektiğinde aile üyelerini ihtiyaçlarına yönelik olarak ruh sağlığı ve hastalıkları hizmeti veren kurum ve kuruluşlara yönlendirmek.”

 GELECEĞİN GÖZDE MESLEĞİ OLACAK

Aile Danışmanlığı Sertifikası alanların halen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı teşkilatı, belediyeler, özel aile danışmanlığı merkezleri, kadın, aile, çocuk istismarı üzerine çalışan STK’lar gibi kurumlarda görev aldıklarını ifade eden Dr. Mert Akcanbaş, aile danışmanlığı mesleğinin popüler bir meslek haline geleceğini söyledi. Akcanbaş, şunları söyledi: “Boşanma oranının evlenme oranından daha hızla arttığı ülkemizde aile danışmanlığı yakın zamanda en popüler meslekler grubuna girecektir.

Her ülkede meslekler demografik değişim ve bunun sonucunda ortaya çıkan talepler doğrultusunda önem kazanırlar. Örneğin 1970-80’lerde ülkemizdeki büyük çocuk nüfusu çocuk gelişimi, çocuk psikolojisi öğretmenlik ve benzeri mesleklere olan talebi arttırmışken 2000’li yıllarda artık yaşlanan nüfusla beraber yaşlı bakımı ve geriatrik hizmetler odaklı mesleklere kayma görülmektedir. Benzer şekilde evlilik ve boşanma oranlarındaki değişim, aile yapısını tehdit eden unsurlarda görülen artış, devletin aile yapısını restore etmeye yönelik kararlılığı aile danışmanlığını çok aranan bir meslek haline getirmektedir.”

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Evlilikte çiftlerin sorumluluklarını yerine getirmesinin önemine işaret eden Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, evliliğin bir hayatı paylaşmak olduğ
  • Evliliğin iki kişinin de üzerine düşen sorumlulukları üstlenerek iş birliği ve dayanışma oluşturmaları ile sağlıklı yürüyebildiğini kaydeden Uzman Kli
  • Birçok gelişmiş ülkede finansal okuryazarlık eğitimi verildiğini belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kaynak yönetiminde en önemli unsurun amaç belirleme
  • Doğru eş seçiminde en önemli noktanın kişinin önce kendini iyi tanıması olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Kişinin kişisel farkı
  • İlişkilerde birçok sorun, farklı sorunları da dolaylı olarak temsil edebiliyor.
  • Evliliği güvenli bir sığınak haline getirmek için ilgi, gayret ve yatırım gerekiyor. Toplumun temel taşı olan ailenin huzuru ve sağlıklı bir şekilde d
  • Randevu Al