'Yazılanlar yüzünden dava açanlar var'

Türkiye’de büyük ilgi gören bu tür sözlükler bilgi mi veriyor, hakaret mi ediyor? Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İzzet Bozkurt değerlendirdi.

'Yazılanlar yüzünden dava açanlar var'

Türkiye’de büyük ilgi gören bu tür sözlükler bilgi mi veriyor, hakaret mi ediyor? Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İzzet Bozkurt  değerlendirdi.

izzet_bozkurtHaber Türk yazarı Murat Bardakçı, dünkü köşe yazısında internetteki bir ‘sözlük’te kendisine yapılan hakaretten bahsetti. Gazetelere yansıyan haberlerde de, hakarete uğradıkları, haklarında yanlı veya yanlış bilgi verildiği için bu tür sözlükleri dava eden ünlülere sıkça rastlamak mümkün. Türkiye’de büyük ilgi gören bu tür sözlükler bilgi mi veriyor, hakaret mi ediyor? Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İzzet Bozkurt konuyu Gazete Haber Türk’ e değerlendirdi.

'Bilgi veren de var hakaret eden de'

Prof. Dr. İzzet Bozkurt:

Bazı sözlükler referans niteliği kazanmış durumda. Bunlar da işini iyi yapanlar. Bunları birtakım yapıları yıpratmak için kullananlar da yok değil. Kişisel görüşüm, sosyal medyadaki pek çok paylaşım sitesinin hukuki altyapının tam olarak oturtulamamasının buralara da yansımaları var. Elinde bir cep telefonu olan biri eğer internet bağlantısı varsa, herhangi birine her türlü suçlamayı, karalamayı yapıp o kişinin kariyerini sıkıntıya sokma imkânına da sahip. Sözlükler de aynı çalışıyor. Sosyal medyada kişisel olarak katılımda bulunduğumuz ve paylaştığımız yaklaşık elli platform var. Sözlükler bunlardan yalnızca biri. Sözlüklerin bazıları uzmanlık alanlarına göre referans haline gelmişler. Kuralsız siteler de var. Dilin kemiği yok, herkes yazıyor çiziyor. HABERTÜRK