Yazı, ilmi yaraları iyileştiriyor

‘Yaralara Şifa Veren: Simya ve Miraç Açısından İnsanın Varoluşunun Yorumu’ konferansına konuşmacı olarak Stephen Hirtenstein, “Yazı, ilmi yaraları iyileştiriyor” dedi.

Yazı, ilmi yaraları iyileştiriyor

Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü ve Kerim Vakfı’nın katkıları ile düzenlenen ‘Yaralara Şifa Veren: Simya ve Miraç Açısından İnsanın Varoluşunun Yorumu’ konferansına konuşmacı olarak Stephen Hirtenstein katıldı. Hirtenstein, yazı ve şifa arasında kültürel bir bağ olduğunu, yazının ilmi yaraları iyileştirdiğini ifade etti.

STEPHEN HİRTENSTEİN HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Merkez Yerleşke Ayhan Songar konferans salonunda, Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Elif Erhan’ın açılış konuşmasıyla başlayan konferansın ikinci konuşmacısı Muhyiddin Ibn Arabi Society (MIAS), şeref üyesi ve Yeni Şafak gazetesi yazarı Mahmut Erol Kılıç tarafından gerçekleştirildi.

Mahmut Erol Kılıç, konferansın konuşmacısı Stephen Hirtenstein ile yolarının nasıl kesiştiğinden bahsederek Hirtenstein’in akademik ve sosyal alanda yer aldığı faaliyetlerine değindi.

Hirtenstein’in Cambridge’de tarih yüksek lisans ve öğretmenlik kariyerinin ardından İbn’i Arabi ile ilgili dünya çapındaki konferanslarda İbn’i Arabi’nin düşüncesini yazıp, konuşmaya ve konu ile ilgili dersler vermeye başladığını, İbn’ Arabi’nin gezdiği yerler üzerine turlar, geziler düzenlediğini, eserlerinin çevirilerini yaptığını belirtti. Ayrıca kurulduğu günden beri Muhyiddin İbn Arabi Society Dergisi’nin editörü ve Anqa Publishing’in kurucu ortağı olarak görev aldığını ifade etti.

 “YAZMAK İLMİ YARALARI İYİLEŞTİRMEKTEDİR”

Konferansın konuşmacısı Stephen Hirtenstein, insan mutluluğu ve insan saadetinin kimyasını geçmiş bilgi ile ele alarak, İbn’i Arabi’nin eserlerinde yer alan kavramların manaları ve bu kavramlardan çıkartılabilecek göndermelere değindi. Tüm kültürlerde yazının çıkış noktası olduğunu vurgulayan Hirtenstein, yazı ve şifa arasında kültürel bir bağ olduğunu, yazının ilmi yaraları iyileştirdiğini ifade etti. 

“ALLAH’I BULMANIN DIŞINDA SAADET YOKTUR”

Simya kavramının sözde bilim ve modern kimyanın öncüsü olarak tanımlayan Hirtenstein, İbn’i Arabi anlayışına göre de simyanın beşerden insanlığa dönüşmek olarak tanımlandığını belirtti. Manevi simyanın insanın dünyevi varlığının ana gayesi olduğunu ve Allah’ı bulmanın dışında saadetin olmadığını ifade eden Hirtenstein, saadeti bulan herkesin kemale ermediğini ve kâmil olamadığını da belirtti.   

“ALLAH HER HASTALIK İÇİN BİR ŞİFA YARATMIŞTIR”

Allah’ın her hastalık için bir de şifa yarattığını belirten Stephen, bu şifanın iki türlü olduğunu söyledi. Bunlardan ilki genel olandır yani herkesin gelebileceği, yaralanabileceği şifadır bu da tövbedir. Diğer ilacın ise hükümdar ilacı olduğunu belirten Stephen, bu ilaca ise sadece hükümdarlar, zenginler ve arif olanların erişebileceğini, bu ilaca erişebilecek kişilerin konuşmasının, görmesinin Allah ile ilgili olduğunu ifade etti. Bu ilacın da takva olduğunu kaydetti.

“MİRAÇ BİR YOLCULUKTUR”

İnsan dönüşümünü anlamanın bir başka yolunun miraca yolculuk olduğunu ifade eden Stephen, konuşmasında miraca yolculuk gerçekleştiren iki figürün betimlemesi ile ilgili örneklere yer verdi. Miraca yükselen ilk figür ilahi eğitmen tarafından eğitilen takipçi, diğerinin ise filozof, spekülatif düşünür olduğunu ifade etti. Bu iki figürün miraç yolculuğunun farklılığına da değinen Stephen, takipçinin yolculukta peygamberler ile karşılaşıp ayrıntılara takılmadan yükseldiğine filozofun, spekülatif düşünürün ise benliğin sınırları içerisinde hapsolduğuna ve oradan çıkabilmesini tek yolunun yeniden başlamak olduğunu, İslam’a dönmesi gerektiğini ifade etti.

Program kapanışında, Stephen Hirtenstein soruları yanıtladı.

Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı Cemalnur Sargut tarafından Stephen’e plaket takdimi yapıldı. Toplu fotoğraf çekimi ardından konferans sona erdi. 

 Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: