Yataktan bunu yapmadan kalkmayın

Sabahları uyanır uyanmaz yataktan hızlı bir şekilde kalmayın.

Yataktan bunu yapmadan kalkmayın
Paylaş:

Sabahları uyanır uyanmaz yataktan hızlı bir şekilde kalmayın. Gerinmeden kalkmayın!

yatakuykuÇünkü tüm gece istirahat döneminde olan kaslar uykuda gevşer, aniden harekete reaksiyon gösteremez bu durumda omurgada ve eklemlerle ciddi ağrılara, zedelenmelere neden olur. Yataktan ani kalkışlar bel tutulmalarının en büyük sebeplerindendir. Bu nedenle uyandıktan sonra yatak içerisinde beş dakika gerinerek gevşeyen kaslar yavaşça harekete geçirilmeli. Yataktan kalkarken, blok olarak yana dönün. Önce bacaklarınızı sarkıtın, sonra kollarınızın yardımıyla vücudunuzu yatak kenarında, dik bir konuma getirin.

UYKU SORUNLARINIZI ÇÖZÜN

YATAK SİZDEN 20 CM UZUN OLMALI

Doğuştan bel ve boyun bölgemizde eğriliklerimiz vardır. Çok sert veya çok yumuşak yataklar doğal eğriliklerimizin artmasına ya da azalmasına neden olur. Yanlış yatak seçimi pek çok omurga hastalığına davetiye çıkarıyor. Sağlığınız için yatağınızın eni 95 cm’den dar olmamalı, boyunuzdan 20 cm daha uzun olmalı. Çift kişilik yatakların eni ise en az 1.65 olmalı.

YATAĞINIZ ÇOK YÜKSEK OLMASIN

- Eğer yatağınızın ortası çökmüşse, yenisiyle değiştirin. - Birden fazla yastıkta yatmak, boynunuzun tutulmasına neden olabilir. - Yatağınız, kolayca çıkıp inebileceğiniz yükseklikte olsun. - Yatarken, kollarınızı başınızın arkasına doğru gererek uzatmayın. - Yatağa yatmak için ise önce yatak kenarına oturun. Bacaklarınızı yukarı çekerken aynı anda gövdenizi yatağa uzatın. Vücudunuzu blok olarak döndürerek sırtüstü yatın. MİLLİYET