Yaşlılıkta bu kazaları yaşamayın!

İşte yaşlılıkta sık yaşanan kazalar...

Yaşlılıkta bu kazaları yaşamayın!

İşte yaşlılıkta sık yaşanan kazalar...

yaslilikEv kazaları yaşlılarda görülen en önemli sorunlardan biri. Yaşlılığa bağlı zamanla oluşan fiziksel ve duyusal kayıplar yaşlıları evde kazalarla karşı karşıya getirebiliyor. Özellikle de bağımlı olan yaşlılarda. Öyle ki önlem alınmadığında ortaya çıkan istenmeyen kazalar hem fiziksel hem zihinsel hem de ekonomik anlamda kişiye ciddi kayıplara neden olabiliyor. Bu kazaları ise önlemek mümkün! Yaşlılık, yaşam sürecinin doğal, kaçınılmaz yaşanacak dönemlerin sonuncusu. Bu dönemde yaşlıların çok sık ev kazaları yaşadığına dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan, ev kazalarının bu dönemde görülen önemli sorunlardan biri olduğuna vurgu yapıyor. Yaşanan kazaların fiziksel, zihinsel ve de ekonomik anlamda ciddi kayıplara neden olabildiğini ifade eden Kaptan, özellikle de bağımlı yaşlıların bu kazalarla çok daha karşı karşıya kaldıklarını belirtiyor. Prof. Dr. Gülten Kaptan, bağımlı yaşlıların ev kazalarının önlenmesi ve korunmaları açısından kapsamlı olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydediyor.  Prof. Dr. Gülten Kaptan Prof. Dr. Gülten Kaptan: - Yaşlı birey psikolojik, sosyal ve fiziksel yönden değerlendirilmelidir. - Günlük basit işlemleri yerine getirme yetisi açısından değerlendirilmelidir. - Özellikle 65 yaş üzeri yaşlı bireylerde bağımlılık düzeyi artmaktadır.

BAĞIMLI YAŞLILAR KAZAYA DAHA FAZLA KARIŞIYOR

- Yaşlılar bağımlılığı en çok; banyo yapmak, giyinme ve hareket etme alanlarında yaşamaktadır. Bu tür aktivitelerde kazaların önlenebilmesi için uygun desteğin verilmesi önemlidir. - Kuru banyo, banyoda yaşlıyı bırakmama, suyun ısısını kontrol etmek çok önemlidir, kazaları ve düşmeleri önler. - Giyinirken bir yardımcının olması ya da giysilerinin ulaşılabilir uzaklıkta, temiz ve kuru olması önemlidir.

KAZALARINI ÖNLEMEK İÇİN;

- Yaşlılar ev kazaları yönünden risklidir, korunmalıdır, kapsamlı değerlendirmeler gerekir. - Ev kazaları yönünden daha yakından ilgilenilmesi gereken yaşlı grupları bilinmeli ve farkındalık yaratılmalıdır. Bu problemler; - İşitme kaybı olan ya da işitme cihazı kullanan yaşlılar, - Baston ya da yürüteçle yürüyen yaşlılar, - Bir ya da birkaç kronik hastalığı olan ve sürekli ilaç kullanan yaşlılar. Bu tür kapsamlı değerlendirmeler, karmaşık olmayıp, ileride oluşacak karmaşık durumları önler.
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Narsistik kişilik, “Tanrılaştırılmış ve gerçekçi olmayan bir öz önem duygusu” olarak tanımlanıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri, açılış konferansıyla başladı.
  • Trafikte zaman kaybetme derdi olmadan, ofis ortamı yerine evinin konforundan çıkmadan çalışmak, yakın zamana kadar birçok kişinin hayallerini süsleyen
  • Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi - manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • Randevu Al