Deprem Travma Psikolojisi

Yaşlılıkta bağışıklık sisteminin zayıflamasının nedeni

Yaşlılıkta bağışıklık sisteminin zayıflamasından bir virüsün sorumlu olduğu ortaya çıktı.

Yaşlılıkta bağışıklık sisteminin zayıflamasının nedeni

Yaşlılıkta bağışıklık sisteminin zayıflamasından bir virüsün sorumlu olduğu ortaya çıktı.

Zararsız bir herpes virüsü yaşlılıkta olumsuz sonuçlar doğurabilir. Çünkü bağışıklık sistemi o zaman bu virüse odaklandığı için diğer hastalık etkenlerine yönelik savunma zayıflıyor. Amerikalılar Almanlar, bu durumun, yaşlı insanların enfeksiyon hastalıklarına yakalanmaya niçin daha yatkın olduklarını açıkladığını söylüyor (PloS). Sitomegalo virüs (CMV) herpes virüs ailesinin bir üyesidir. Yetişkinlerin birçoğu habersiz olarak bu virüsü taşır. Aslında bu o kadar kötü değil, çünkü vakaların %99’unda hastalık gelişmez. Fakat virüs, organ bağışı alan, bağışıklık sistemi zayıf olan HIV hastaları veya hamilelerde tehlikeli durumlar doğurabiliyor. Oysa diğer insanlarda virüs bedende kalsa da bağışıklık sistemi tarafından kontrol altına alınır.

YAŞLANMAKTAN KORKMAYIN Şimdi CMV’nin uzun vadede zararlı olabileceği görüldü. Genç insanlarda bağışıklık sisteminin sürekli etkin olması, bu sayede diğer enfeksiyonların da engelleniyor olması nedeniyle yararlı olabilir. Fakat çok fazla çalışan bağışıklık sistemi daha çabuk yaşlanır, kronik enfeksiyonlar gelişir. Bunun sonucunda da bağışıklık sisteminde değişimler oluşur (“Bağışıklık risk profili” -“immuni risk profile/” IRP).

IRP ve sitomegalo virüsün varlığı arasındaki ilişki daha önce birçok araştırmada da izlenmişti. Fakat bağışıklık sistemindeki yaşlanmanın bir CMV enfeksiyonunun bir sonucu mu olduğu yoksa risk profilinin mi CMV’yi tetiklediği bilinmiyordu. Fare deneyleri, hastalık etkeninin bedende uzun süre bulunmasının, bağışıklık sisteminin yaşlanmasına yol açtığını gösteriyor. Genç organizmada bağışıklık sistemini hızlandıran, yaşlılıkta yük haline geliyor ve beden bedelini ödüyor. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Yaşlanınca karakter değişir mi? Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?
  • Geriatrik Populasyonda (Yaşlılarda) Psikiyatrik Hastalıklar... Depresyon yaygınlığı toplumda %5-8 iken 65 yaş üstündeki popülasyonda %10-15'tir. Bu or
  • Amerikan bilim adamları, ileri yaşta baba olan kişilerin çocuklarının daha uzun yaşadığını ortaya çıkardı.
  • Yaşlılık psikolojisinin ilacı sosyalleşme. Yaşlılık psikolojisini, yalnızlık ve ölüm korkusu besliyor.
  • Beyin atrofisi denilen, beyinde hacim kaybı, normal yaşlanmayla birlikte gözlenen bir durumdur.
  • Randevu Al