YAŞLILARA ŞİDDET ARTIYOR

YAŞLILARA ŞİDDET ARTIYOR

A.A

Antalya'da, Yaşlılara Şiddet ve Suistimal Farkındalık Günü kabul edilmesi kampanya başlatıldı.

 


Antalya Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen 'Mor Fiyonk Kampanyası” tanıtım toplantısına Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, İl Sağlık Müdürü Adem Bilgin, Emniyet Müdür Yardımcısı Akif Aktuğ, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, hayırsever iş adamı İbrahim Şencan, Bochum Üniversitesinden Prof. Dr. Rolf Heinze, Dortmunhd Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Gerd Naegle, Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Abdullah Aziz katıldı.

Prof. Dr. İsmail Tufan, toplantıda yaptığı konuşmada, Yaşlılara Şiddet, İhmal ve Suistimal Farkındalık Günü ilan edilmesi için Mor Fiyonk Kampanyası başlatıldığını bildirerek, Ulusal Sosyal ve Uygulamalı Gerontoloji Derneğinin yürütücülüğünde başlatılan kampanyanın ortakları arasında Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Gerontoloji Bölümü, Antalya İl Emniyet Müdürlüğü ve Kepez Belediyesinin bulunduğunu söyledi.

Türkiye'de bulunan 7.3 milyon yaşlıdan 200 bininin şiddet, ihmal ve suistimale maruz kaldığına dikkati çeken Prof. Dr. Tufan, “Toplum olarak yaşlılara sahip çıkmak zorundayız. Çünkü yaşlı nüfusu artmaktadır. 2023 yılında yaşlı nüfus 18 milyon olacak, 2050 yılında ise nüfusumuzun yüzde 30'u yaşlılardan meydana gelecek” dedi.

Dünyanın bir çok yerinde yaşlıları ihmal, suistimal ve şiddetin uygulandığına işaret eden Prof. Dr. Tufan, yaşlanan bir nüfusa sahip olan Türkiye'nin yaşlılara karşı kötü muameleye hazırlıklı olmak zorunda olduğunu söyledi. “Yaşlılara saygının varlığı, yaşlılara şiddet, ihmal ve suistimalin yokluğu anlamına gelmez” diyen Tufan, Adli Tıp Kurumu, mahkemelere yansıyan olaylara bakıldığında yaşlılara şiddetle ilgili çok kara bir tablonun meydana çıktığını ifade etti.

2005-2009 yıllarında yapılan ve 3 bin 510 yaşlıyı kapsayan 1. Türkiye Gerontoloji Araştırması'nın sonuçları hakkında da bilgi veren Prof. Dr. İsmail Tufan, şiddetin korku, utanç gibi nedenlerle gizlendiğini ve kadınların daha fazla şiddete maruz kaldığını belirtti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al