Yaşlı baba olanları çocuğu daha şanslı

Amerikan bilim adamları, ileri yaşta baba olan kişilerin çocuklarının daha uzun yaşadığını ortaya çıkardı.

Yaşlı baba olanları çocuğu daha şanslı
Paylaş:

"Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde yayımlanan  çalışmaya göre, erkeklerin yaşla birlikte spermlerinde meydana gelen  değişiklikler, daha uzun yaşama olanağı sağlayan bir DNA kodunun ortaya çıkmasına  yol açıyor. Bu özellik, kişinin çocuklarına aktarılıyor. Northwestern Üniversitesi Antropoloji Bölümü'nde yapılan çalışmada, 1779  genç yetişkinden alınan DNA örnekleri incelendi.

Daha önce yapılan araştırmalarda insanın yaşam süresinin, DNA'nın yer  aldığı kromozomların uçlarında bulunan telomer adlı yapıların uzunluğu tarafından  belirlendiği ortaya çıkarılmıştı. Kromozom uçlarının hasar görmesini engelleyerek  yaşam süresini artıran telomerler, yaşlanmaya bağlı olarak kısalıyor. Northwestern Üniversitesi'ndeki bilim adamları, spermlerde bu durumun tam tersine olduğunu ve telomerlerin yaşla birlikte uzadığını ortaya çıkardı.

Dr. Dan Eisenberg ve çalışma arkadaşları, deneklerden alınan örnekleri incelediklerinde ileri yaşta baba olan kişilerin çocuklarında telomerlerin daha uzun olduğunu keşfetti. Erkekler, DNA'larını çocuklarına spermleri ile geçirdiği için sahip oldukları uzun telomerler de sonraki nesillere aktarılıyor. Eisenberg, erkeklerin çocuk sahibi olmayı ertelemesiyle uzun telomerlerin sonraki nesillere aktarılarak insan ömrünün uzamasına neden olacağını belirtti. Telomer uzunluğu, kişinin dedesinin de ileri yaşta baba olması durumunda çok daha fazla oluyor. Bilim adamları, yaşlı babalardan miras alınan uzun telomerlerin bağışıklık sistemi, sindirim sistemi ve cilt gibi hızlı hücre gelişiminin  görüldüğü doku ve biyolojik fonksiyonlarda son derece olumlu etkilere yol  açabileceğini iddia ediyor. Eisenberg, erkeklerin çocuk sahibi olmayı ertelemesiyle uzun telomerlerin  sonraki nesillere aktarılarak insan ömrünün uzamasına neden olacağını belirtti.

REUTERS