Yapay zekâya sahip makineler Dünyayı ele geçirebilecek mi?

Üsküdar Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Direktörlüğü ile Yeni Medya Kulübü'nün birlikte düzenlediği "Big Data & Artificial Intelligence" etkinliğinin konuğu, Deniz Umut Dereli’ydi.

Yapay zekâya sahip makineler Dünyayı ele geçirebilecek mi?

Dereli, gelişen teknolojiyle birlikte yapay zekâ ve büyük verinin geldiği son noktayla ilgili bilgiler verdi.

Deniz Umut Dereli, söyleşi boyunca yapay zekâ hakkında merak edilen birçok sorunun cevabını verdi ve iddia edilen birçok şeyin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Makinelerin insanı ele geçirmesi mümkün değil

Dereli; "1970'lerden beri yapay zekâya sahip robotlar insanları ele geçirecek mi, tartışılıyor. Yapay zekâ ilerlemesi lafta kaldı. Tost makinesi bizi ele geçiremedi, fişi çektiğimiz sürece hiçbir makine bizi yenemez." dedi.
Büyük veriler hakkında ise gelişen teknolojiden örnek veren Deniz Umut Dereli; "Eskiden 128 GB belki Türkiye toplamında yokken şimdi telefonlarda var. Araştırmalara göre yangında ölen insanların çoğu fotoğraf albümlerini almaya çalışırken can vermişler ama artık yangında ölüm oranları düşmüş neden çünkü herkesin elinde telefon var, bilgisayar var, fotoğrafları internette saklı, albüme gerek yok." dedi.

İnsan olmadan makine bir hiçtir

Makinelerin insanları ele geçirip geçiremeyeceği ile ilgili soruya ise; "1977'de DeepBlue adlı makine Garry Kasparov'u satrançta yenince tüm dünyada bilgisayarlar insanı yenmeye başladı haberleri ile çalkalandı. Ama o makineye o bilgiyi taktiği veren insandı. İnsan olmadan makine bir hiçtir ama bilgisayar yardımı ile insan çok zeki olabilir." diyerek cevap verdi.

Söyleşinin sonunda Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süleyman İrvan katılımından dolayı Deniz Umut Dereli'ye bir teşekkür belgesi takdim etti.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye genelinde 7 bin 140 kişinin katıldığı çalışma ilginç sonuçlarıyla dikkat çekti. Araştırmaya göre gençler ve kadınlar daha yalnız.
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Randevu Al