Yanlış ilaç eroin bağımlılığını artırdı

Yanlış ağrı kesici kullanımı, eroin bağımlılığını arttırdı.

Yanlış ilaç eroin bağımlılığını artırdı
Paylaş:

Yanlış ağrı kesici kullanımı, eroin bağımlılığını arttırdı. Amerika'da son 10 yılda eroin kullananların sayısı 300 bin arttı. CDC Direktörü Dr. Tom Frieden bu artışta, "opioid" yani morfin türevi ağrı kesicilerin yanlış kullanılmasının etkili olduğunu söyledi.

uyusturucubagimliligiABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) 67 bin Amerikalıyla yaptığı araştırma sonuçlarını yayımladı. Kuruluşun son raporunda, ABD'de eroin kullananların sayısında büyük bir artış olduğu belirtildi. CDC'nin açıkladığı araştırma sonuçlarına göre, her 1000 Amerikalı'dan 3'nün eroin kullanıyor. 10 yıl kadar önce her 1000 Amerikalı'dan 2'sinin eroin kullandığı belirtilirken, uyuşturucu kullananların 300 bin kadar arttığı ve artış oranın yüzde 62 olarak gerçekleştiği kaydedildi. Ülke genelinde farklı gelire sahip beyaz Amerikalılar ve kadınlar arasındaki eroin kullanımının iki kat arttığı belirtildi.

"AĞRI KESİCİLERİN ARTIŞTA PAYI ÇOK FAZLA"

"Opioid" yani morfin ve benzeri içeriği bulunan ağrı kesicilerin yanlış kullanıldığına vurgu yapılan araştırmada, eroinin bu ilaçların yerini aldığı belirtildi. CDC Directörü Dr. Tom Frieden eroinin, söz konusu reçeteli ağrı kesicilerle aynı kimyasalları içerdiğini ancak sokakta 5 misli daha ucuz olduğunu belirtti. Dr. Frieden, eroin bağımlılarının sayısındaki artışın, eroin kullananların opioid ağrı kesici bağımlısı olmaları yüzünden gerçekleştiğini bildirdi. A.A