Yalnızlıkla nasıl mücadele edilir

Yalnızlığın öldürme potansiyeli olduğunu biliyor muydun? Araştırmalar, yalnızlığın, fiziksel sağlığınız üzerindeki olumsuz etkileri bakımından, madde bağımlılığı ve obezite ile aynı düzeyde olduğunu göstermektedir.

Yalnızlıkla nasıl mücadele edilir

Ve yalnızlık sadece bizi erken bir mezara gönderme gücüne sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda zihinsel sağlığımıza inanılmaz zarar verme potansiyeline sahiptir. Son zamanlarda yapılan bir çalışma, yalnız yetişkinlerin depresyona yakalanma ihtimalinin iki kat daha fazla, endişeli olma ihtimalinin 1,2 kat ve intihar düşüncelerine sahip olma ihtimalinin yaklaşık 1,5 kat daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır.

Yalnızlığınızın depresyona dönüşmesini engellemek için başta başkalarıyla bağlantı kurmak üzere yapabileceğiniz şeyler var ve Bir çalışma, bir kişinin depresyona tekrar girme riskinin sadece 3 gruba katılarak% 63 oranında azaldığını göstermektedir.

Tabii ki, bir gruba katılmak başkalarıyla bağlantı kurmanın tek yolu değil. Aşağıda yalnızlık ile mücadele için kullanabileceğiniz diğer bazı taktikler listeledik. Lütfen hepsini deneyin. Kendi kişisel yalnızlık karşıtı eylem planınızı oluşturarak listeye eklemekten çekinmeyin.

•             Sokakta yanından geçtiğiniz insanlara merhaba deyin

•             Kafanızı çevirmek yerine insanlara gülümseyin

•             Daveti kabul etme sanatını öğrenin

•             Kendinizi geri çekme ve kendinizi yalıtma dürtüsünden kaçının

•             Biriyle plan yap - bir yemeği paylaş, bir şov gör, yürüyüş yap

•             Köpeğini köpek parkına götür

•             Kitap kulübü, köprü kulübü, tenis kulübü, koşu kulübü (seçenekler sonsuzdur) katılın

•             Bir fotoğrafçılık dersi, yabancı dil dersi, yoga dersi, yemek dersi, dans dersi (yine, seçenekler sınırsız).

Bu şeyleri yapma fikri sizi biraz endişelendiriyorsa veya bunalmış hissediyorsanız, lütfen umutsuz olmayın. Bu tür değişikliklerin yapılması sabır, sebat ve kararlılık gerektirir. Büyük olasılıkla, yol boyunca başarılar ve başarısızlıklar yaşayacaksınız. Bu değişiklikleri yapmaya başladığınızda, kendinize çok yüklenmemekle birlikte elinizden geleni yapın. Yapılabilir, ancak değişiklik hiçbir zaman kolay değildir.

Konfor bölgesinin dışına çıkmak ve başkalarıyla bağlantı kurmak zor olabilir. Yol boyunca engellerle karşılaşırsanız, hayal kırıklığına uğramış hissedebilirsiniz. Vazgeçmek ve evinizin yalnızlığına çekilmek isteyebilirsiniz. Lütfen pes etmeyin!

Günde birkaç kişiyle bağlantı kurmayı planlayın. Bunları arayabilir, şahsen tanışabilir veya asansörde veya bir kasada otururken merhaba diyerek bağlanabilirsiniz. Ve aklınızda bulundurun: birçok kişi aynı mücadelenizi paylaşıyor, bu nedenle gününüzde “merhaba” dediğiniz kişilerin bir kısmı sizin kadar sıcak, anlık bir bağlantıya ihtiyaç duyabilir.

En önemli şey asla pes etmemektir - asla denemekten vazgeçmeyin. Bedensel ve zihinsel sağlığınızı ne pahasına olursa olsun korumalısınız. Diğerleriyle bağlantı kurmak fiziksel ve zihinsel refah hedefine ulaşmak için harika bir yoldur.

Gülümseyin ve bir sonraki kişiye merhaba deyin. Bağlanmak için çaba sarf etmeye devam edin ve zamanla avantajlardan yararlanın.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • Kadına yönelik şiddetin sadece maruz kalan kadınları değil, aileleri ve tüm toplumu etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, şiddetin
  • Gelecekle ilgili bilgiye ulaşma isteği, takıntıya dönüşebilir.
  • Korku anında ‘Dur, Düşün, Eyleme Geç’ kuralı uygulanmalı. Krize önlem almak beceriye dönüşmeli.
  • Borsada yatırım yapan pek çok kişinin kararları, aldıkları olumlu ya da olumsuz haberler ve edindikleri bilgiler karşısında şekillenebiliyor.
  • Tükenmişlik sendromu ve değersizlik hissi, sessiz istifaya yol açabiliyor.
  • Randevu Al