Yalanı yakalamanın 10 yolu

Yalan neydi? Yalan pempeydi, yalan sahteydi… Bazı teknikler kullanarak size yalan söylenip söylenmediğini anlayabilirsiniz.

Yalanı yakalamanın 10 yolu

Yalanı uzun süre gizlemek mümkün değildir. Hatta bizde “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar”diye bir atasözü bile vardır. Eskiden insanlar, akşamdan yatar, fakat komşular yatsıyı kılmadan yattı demesinler diye mumunu söndürmezmiş. Söndürülmeden bırakılan mum, bir iki saat yandıktan sonra tükenip bitermiş. Bu hile fark edilincede zaman içinde bu söz ortaya çıkmış. Aşağıdaki 10 madde ile artık yalandan yılandan korktuğunuz kadar korkmanıza gerek kalmayacak...

KİŞİNİN GÜLÜMSEMESİNİ İNCELEYİN

Zorla yapılan gülümsemeler sadece ağızla yapılır. Rahatmış gibi görünmesine rağmen gerilimi ya da gerçek anlamda mutlu olmadığını anlayabilirsiniz. Zoraki gülümsemelerin çoğunda dişler gözükmez, gerçek gülümsemelerin çoğundaysa az da olsa görülür. Gerçek gülümseme ağızla değil, yüzle yapılır. Gözler kısılır, dişler görülür, gamzeler ortaya çıkar. Çok az insan gerçek ve sahte gülümsemesini senkronize edebilir.

EL, KOL VE BACAKLARA DİKKAT!

Yalan esnasındaki gerilim sebebiyle hareketsiz, katı veya suni hareket içinde olabilirler. Eller kavuşuk, ellerle kafa taranıyor, kulak ve burunla oynanıyor gibi yapılmaktadır. El açık şekilde göğüs ve kalbe doğru hareket etmiyordur.

TERLİYOR MU?

Yalan söyleyenler yalanlarından fazla ter atarlar. Gerekli gereksiz çok fazla şey söylüyorlar mı? Söylüyorlarsa çaresizlik içinde sizi kendilerine inandırmaya çalışıyorlardır.

GÖZBEBEKLERİNİN HAREKETLERİNE BAKIN

Yalan söyleyenler doğrudan göz kontağına geçmek istemezler. Çok göz kırpmya başlayabilirler. Sağ elini kullanan birine soru sorduğunuzda gözbebeği sağa kayarsa birşey hatırlamaya çalışıyordur, sola kayarsa pratik zekasını kullanıp uyduracak demektir. Sol elini kullananlar için tam tersi geçerlidir.

DUYGUSAL OLARAK İNCELEYİN

Duygular geriden gelirler, normalden uzun süre kalırlar ve birden dururlar. Bu yüzden kişinin bazen söylediğiyle heyecanı birbirini tutmayabilir.

SORULARINIZA TEPKİSİNİ YAKINDAN İZLEYİN

Yalancılar kendilerini rahatsız hissettikleri için ya vücutlarını başka yöne çevirmeye veya kaçmaya çalışırla ya da sizinle aralarında bir nesne koymak isterler. Suçsuzlar saldırıya, suçlular anında savunmaya geçerler. Kelimeleri kasıtlı kullanıp kullanmadıklarını düşünün

BAZI SÖYLEMLER İPUÇLARI VERİR

* Sizin kelimelerinizi tekrarlayarak cevap verirler. * Hiçbirşeyi küçültmezler. * Doğrudan cevaplardan kaçınırlar , yuvarlak ve genel cevap verirler. * Çok fazla konuşarak sizi ikna etmeye çalışırlar. * Monoton bir tonda konuşurlar. * Kötü cümleler kurarlar. * Konuyu amacından saptırmak için espri ve alaya kaçabilirler. Konuşamaya başlamadan önce kısa bir sessizlik anı meydana getirin. Kişinin ne kadar rahatsız olup olmadığını inceleyin.

KONUYU BİRDEN DEĞİŞTİRİN

Suçsuz insan konunun değiştirilmesinden rahatsız olup geri dönmek isteyecek, yalancı ise kurtulduğunu düşünecektir.

HÜRRİYET