VÜCUTTAKİ ZEHİRLERİ ATIN

VÜCUTTAKİ ZEHİRLERİ ATIN

A.A

Vücudu rahatlatan hormonların salgılanmasına yardımcı olan sauna, zehirli maddelerin de vücuttan atılmasına katkı sağlıyor.

 


Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Temel Tıp Bölümü Anatomi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kalaycıoğlu, kişinin sağlıklı bir yaşam sürebilmesinin düzenli beslenme ve egzersiz gibi iki önemli kuralı bulunduğunu söyledi.

Kaliteli bir hayat isteyenlerin mutlaka düzenli beslenme alışkanlığı edinmeleri gerektiğini vurgulayan Kalaycıoğlu, “Beslenme alışkanlığında vücudun ihtiyacı olan bütün besin grupları yer almalı. Kişi düzenli ve sağlıklı beslenme tercihini bir süreliğine değil, hayat boyu devam ettirme yolunu seçmelidir” dedi.

Sağlıklı yaşamın ikinci temel kuralı egzersiz için bireyin profesyonel yardım alarak kendisine uygun sporu belirlemesi gerektiğine işaret eden Kalaycıoğlu, “Kişi yaşam şekli, çalışma koşulları ve sağlık durumu gibi kriterlerle hayat boyu sürdürebileceği bir tercih yapmalı” diye konuştu.

“MUTLAKA HAFTADA 1 GÜN SAUNAYA GİRİLMELİ”


Vücudun toksin maddelerine maruz kalabildiğini belirten Kalaycıoğlu, “Solduğumuz havada, yediğimiz gıdalarda, özellikle de katkı maddeli gıdalarda toksin maddeleri var. Yavaş yavaş zehirlenmemize yol açan bu maddeler zamanla vücudumuzda birikiyor. Bu maddelerin vücuttan bir şekilde atılması lazım. Spor bu maddelerin ter yoluyla vücuttan uzaklaştırılmasına katı sağlıyor” dedi.

Vücudun bu maddeleri karaciğer ya da böbrek yardımıyla atmaya çalıştığını anlatan Kalaycıoğlu, şöyle devam etti:

“Karaciğer bu maddeleri atmaya çalışırken yoruluyor. Belli bir miktarını atıyor, bir miktarını ise atamıyor. Böylece biz farkında olmadan en fazla karaciğer olmak üzere organları yoruyoruz. Toksinleri vücuttan uzaklaştırmanın etkili yollarından biri de saunadır. Sauna vücut içindeki toksin maddeleri terle birlikte, vücudu yormadan dışarı atıyor. Böylece karaciğere yüklenmeden vücuda zarar verebilecek toksin maddelerden uzaklaşmış oluyoruz. Vücuda da çok büyük bir faydamız oluyor.”

Saunanın kan dolaşımını rahatlattığını belirten Kalaycıoğlu, “Mutlaka saunaya girilmeli. Çünkü sauna laktik asit dediğimiz kaslarda kramp oluşturan maddelerin birikmesini engelliyor. Vücudun, kişinin kendini daha rahat hissedeceği hormonları salgılamasını sağlıyor. Biz farkında olmadan vücudumuza giren ve yavaş yavaş zehirlenmemize yol açan toksin maddeleri, düzenli olarak saunaya girerek atabiliriz. Hiç değilse haftada 1 gün mutlaka saunaya girilmeli” diye konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al