Vücudumuzda yaşayan yaratıkları biliyor musunuz?

Vücudumuzda yaşayan yaratıklar var biliyor musunuz?

Vücudumuzda yaşayan yaratıkları biliyor musunuz?

Baş biti

Bu küçük böcekler saçlarınızda yaşar ve kafa derinizden kan emerler.  Genellikle tehlikeli değil, sadece kaşıntılı ve bulaşıcıdır. İlkokul çocuklarında yaygındırlar. Kurtulmak için eczanelerde satılan reçetesize şampuanlar satın alabilirsiniz veya doktorunuz da size reçeteli olanlar hakkında bilgi verebilir.  Saçınızı şampuanlayın sıkı bir tarakla tarayın ancak yumurtaları unutmayın yoksa her şeye en baştan başlarsınız.

Saçkıran

Endişelenme. Bu gerçekten saçsız kalcağınız anlamına gelmez. Vücudunuzun hemen hemen her tarafına bulaşabilen bir mantardır. Kafanın üstünde, demir para deseninde saçların dökülmesine neden olabilir. Ayaklarında olursa, ismine sporcu ayağı deriz. Doktorunuz veya eczacınız antifungal kremler, spreyler, pudralar veya haplarla kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Kancalıkurt

Bu ABD'de nadiren görülür, ancak Asya, Afrika ve Orta Doğu'da bulunan kancalı kurt larvaları, genellikle kaka ile enfekte olmuş topraklarda çıplak ayakla yürürken cildinize girebilir. Bağırsaklarınızda yaşarlar, ve genellikle tehlikeli değiller ve çoğu zaman tedavi olmaksızın giderler. Yaratık, cildinize gittiği yerde kaşıntı yapabilir. Ayrıca, öksürük, hırıltı ve mide ağrınız olabilir. Varsa, doktorunuzla konuşun.

Tenya

Bu paraziti enfekte et, domuz eti veya balıktan alabilirsiniz. Eğer buna sahipseniz muhtemelen gaitanızda minik yumurtalar ve solucan parçaları görürsünüz. Bir solucan içinizde 9 metre uzunluğunda büyüyebilir ve ishale, kramplara ve kilo kaybına neden olabilir. Doktorunuz ondan kurtulmak için size ilaç verebilir. Erken tedavi önemlidir çünkü baş ağrılarına, nöbetlere ve kafa karışıklığına neden olabilen beyin kistlerine yol açabilir.

Yüz akarları

Demodex olarak da bilinir, temelde yaşlandıkça aldığınız minik örümceklerdir. 60 yaşına geldiğinizde, yüzünde yaşayan bir kaç bebeginiz var. Onları göremezsiniz çünkü milimetrenin sadece üçte biri kadar uzunluktalar.  Endişelenecek bir şey değiller. Tek istedikleri, ölü deri hücrelerini ve onlarla birlikte gelen yağı biraz tüketmek.

Uyuz

“insan kaşıntı akarı” olarak ta adlandırılırlar, kaslarınızı, koltuk altlarınızı, parmaklarınız veya ayak parmaklarınız arasını, cildinizin üst tabakasına oymak için sekiz ayağını kullanır. Vücudunuz kaşıntılı bir döküntü ile cevap verir. Çarşaflardan, kıyafetlerden, mobilyalardan veya başka bir kişiden alabilirsiniz. Doktorunuz size uyuz olup olmadığınızı söyleyebilir ve reçeteli ilaçlar ile bundan kurtulabilirsiniz. İşlerini bitirmek için yatakları ve giysileri yıkayın.

Giardia

Bunlar bağırsaklarında yaşayan küçük küçük parazitlerdir. Bazı akarsularda veya göllerde yüzerseniz veya suyundan içerseniz bu küçük parazitleri bünyenize alabilirsiniz.  Ayrıca onları sıcak küvetlerden, kuyu sularından, yüzme havuzlarından, kontamine yiyeceklerden ve enfekte olmuş bir kişiyle temas  etmeniz durumunda da alabilirsiniz. Giardia size kramp, gaz, kilo kaybı, kükürt kokulu gaz salımı ve kötü kokulu ishal sağlayabilir. Sonra tekrar, herhangi bir semptomunuz olmayabilir.

Göbek deliği Bakterileri

Göbeğinizin kıvrımlarında, ter bezlerinde, teninizin yağı bazı bakterileri kendinize çeker. Bunlardan bazıları sizi başka yerlerde hasta edebilecekken burada daha tehlikeli mikroplarla savaşmaya yardım edebilirler. Cinsiyetiniz, vücudunuzun makyajı, yaşadığınız yer ve genleriniz, hangi bakterilerin ve ne kadarının vücudunuzda olacağını belirler.

Candida: Aramızdaki Mantar

Bu, ağzınız, cildinizin kıvrımları ve kasınız gibi karanlık, ılık ve nemli yerlerde büyür. Kuru, kaşıntılı, şişmiş cildin dökülmesine neden olur. Ağzınızda, çok fazla büyüyebilir ve dilinizde, boğazınızda veya yanaklarınızda kaşıntılı beyaz lekeler oluşabilir. Doktorunuzun bunu “pamukçuk” dediğini duyabilirsiniz. Antifungal ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Gut Mikrobiyom

Vücudunuzda yaşayan trilyonlarca mikroskobik şeyin çoğu bağırsaklarınızın içinde. Diyetiniz, vücudunuz ve dış etkenler ile oluşurlar. Araştırmacılar hala nasıl olduğunu anlamaya çalışıyorlar.

Ağız Yaratıklar

Bakterilerin, mantarların ve virüslerin hassas bir dengesi, her zaman ağzınızda yaşar. Bu denge bozulduğunda boşluklar veya yaralar gibi problemler başlayabilir. Bu kuru ağız, diyabet veya zayıf bir bağışıklık sistemi gibi şeyler nedeniyle olabilir.

Lactobacilli bakteri

Vajina içinde ince bir denge ile çeşitli mikroskobik yaratıklar yaşar. Size kokan vajinal akıntı ve kaşıntı verebilecek diğer mikroplara karşı ilk savunma hattı olduğu düşünülür. Özellikle Lactobacilli bakterileri, asit düzeylerini doğru tutmaya yardımcı olduklarından vajinal sağlığa katkıda bulunurlar. Bu bakteriler, bakteriyel vajinoz ve maya enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

WEBMD / Zeynep Güçlücan

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Uzun süre bilgisayar karşısında oturmak ve sürekli cep telefonuna bakmak gibi bazı alışkanlıkların omurga sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu
  • Homeopati tamamlayıcı veya alternatif bir tıptır. Birçok homeopatik ilaç, orijinal maddeden hiç veya neredeyse hiç kalmayıncaya kadar birçok kez suda
  • Hamilelikte folik asit kullanımı bebek için hayati önemde…
  • Elmanın yararları; Elmaların, bağırsak sağlığının iyileştirilmesi ve felç, yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı, obezite ve bazı kanser risklerini
  • Hayati fonksiyonların sürdürülmesinde önemli bir yere sahip olan vitamin ve minerallerin alınan gıdalardan temin edilmesi gerektiğini belirten uzmanla
  • Araştırma sonuçları, son bir yılda 18 bin kadına meme kanseri teşhisi konduğunu ve durumun önemini gösteriyor.
  • Randevu Al