Vizit uygulamasında bir ilk

Psikiyatride üstün kalite standartlarında tanı ve tedavi hizmeti veren hastane bölgesinde bu alanda uluslararası sağlık merkezi olmasından öte uyguladığı vizit modeliyle de bir ilke imza atıyor.

Vizit uygulamasında bir ilk

Türkiye’nin ilk, dünyanın 3’üncü JCI akreditasyon belgeli Nöropsikiyatri Hastanesi olan Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi, tedavide hiçbir ayrıntıyı göz ardı etmiyor. Psikiyatride üstün kalite standartlarında tanı ve tedavi hizmeti veren hastane bölgesinde bu alanda uluslararası sağlık merkezi olmasından öte uyguladığı vizit modeliyle de bir ilke imza atıyor. Vizit multidisipliner anlayışla, farklı disiplinlerden bir kadroyla yapılıyor.

vizit fotoÜsküdar Üniversitesi NPİstanbul Nöropskiyatri Hastanesi, üstün kalite standartlarında tanı ve tedavi hizmeti verdiğini, bu hizmeti sunarken hasta güvenliği standartlarını en üst düzeyde karşıladığını geçen yıl aldığı JCI (Joint Commission International) kalite belgesiyle de ispatlamıştı. Bu belgeyle Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise 3’üncü Nöropsikiyatri Hastanesi olma özelliğine sahip hastane, birçok alandaki ilk uygulamalarıyla başarı çıtasını hep yükseltiyor. Hastane, vizit uygulamasıyla da yeni modeli tedavide sunuyor. Multidisipliner anlayışla hareket eden uzmanlar tedavide daha hızlı sona geliyor. Model vizit uygulamasına ilişkin bilgi veren NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi Psikoterapi Hizmetleri Koordinatörü Uzm. Klnk. Psk. Yıldız Burkovik pazartesi günleri gerçekleştirilen viziti, Prof. Dr. Nevzat Tarhan başkanlığında yaptıklarını söyledi. Burkovik; “ Vizit, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın yanında, tüm kat hekimleri, psikologlar, farmakoloji uzmanı, konsültasyonlarda görevli dahiliye uzmanı, nöroloji uzmanı, başhemşire ile Üsküdar üniversitesi klinik psikolojide yüksek lisans yapan öğrencilerin katılımıyla gerçekleşiyor. Vizite sabah erken saatte başlıyor, her katta oturarak vizit yapıyoruz. Önce yatan hastanın şikayeti ve uygulanan tedavi ve terapi biçimi, hekimi ve psikologu tarafından heyete aktarılıyor. Uygulanan testlerin sonuçları ve yapılan tüm tetkikler değerlendiriliyor ve ek tedavi olarak nelerin yapıldığı ya da yapılabileceği tartışılıyor. Bu aşamaların ardından danışan çağırılıyor ve kendisinin anlatmak istedikleri dinleniyor, ardından konseyde nasıl bir süreç ile devam edilmesi gerektiğine karar veriliyor.

ETİK İHMAL EDİLMİYOR…

Vizitte konuşulan bilgiler hiçbir koşulda dışarıya yansıtılmıyor. Gelen stajyerlerden de aynı hassasiyetle davranması isteniyor. Bunun için prosedür uygulanıyor. En önemli olan etiğe uygunluk ve hasta hakkı. Bunu önemsiyor ve hastanın tedavi ekibine güvenmesini sağlıyoruz.” Vizite farmakolog da katılıyor. Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Sağlam tedavide hastanın kan düzeyinin önemsendiğini ifade ediyor ve şu bilgileri veriyor.

VİZİTE FARMAKOLOG DA KATILIYOR…

“Vizitlere nöroloji ve dahiliye uzmanının yanı sıra klinik farmakoloji uzmanı da katılmaktadır. İlaçların insan organizması üzerindeki etkilerini ve insan vücudundaki sürecini inceleyen Klinik Farmakoloji biliminde uzmanlaşmış olan klinik farmakolog, ilaçların insanlar üzerindeki kullanımını etki, yan etki, direnç gibi pek çok yönden inceleyerek farmakoloji ilke ve yöntemlerin hastaya uygulanmasını sağlayarak, hastanın tedavisinden en uygun şekilde faydalanmasını sağlar.

HER HASTANIN İLAÇ KAN DÜZEYİ İZLENİYOR!

NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi’nde, vizit sırasında değerlendirilen tetkikler arasında sadece burada yapılan psikotrop ilaçların ilaç kan düzeylerinin izlenmesi de vardır. Hastaların ilaç kan düzeyleri izlenerek kullanmakta oldukları ilaçlardan yeterince faydalanıp faydalanamadıkları doktoru ve klinik farmakoloji uzmanı tarafından değerlendirilerek ilaç dozu ayarlamaları deneme yanılma yöntemi yerine bilimsel verilere dayanılarak hastaya özel olacak şekilde ayarlanır.

UYGUN İLAÇ, DOZ VE ZAMAN ÇOK ÖNEMLİ!

İlaç kan seviyesindeki değişiklikler doz ayarlamasına rağmen giderilemiyorsa, hasta tedavisine yanıt vermiyorsa, ilaca yan etki gösteriyorsa bu durumda hastayı takip eden doktor ve klinik farmakoloji uzmanı hastanın durumunu konsulte ederek, hastaya genetik yapısına uygun kişiye özel tedavi yapmak amacı ile hangi genetik testlerin yapılması gerektiğine karar verirler. Yapılan genetik testler sonucunda hastanın tedavisi kendi bünyesine uygun hale getirilir, böylece hastaya en uygun ilaç, en uygun dozda, en az yan etki oluşturacak şekilde verilmiş olur.” Şaban Özdemir (NPGRUP)  
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri Sempozyumu, ilk gün açılış konuşmaları ve
  • Üsküdar Üniversitesinin İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde liseli öğrencilere yönelik gerçekleştirdiği Türkiye’nin ilk Bilim ve Fikir Fe
  • Üsküdar Üniversitesinin İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde liselere yönelik gerçekleştirdiği Türkiye’nin ilk Bilim ve Fikir Festivali, “
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenecek olan Uluslararası İletişim Günleri, 16, 17, 18 Mayıs 2022 tarihlerind
  • Üsküdar Üniversitesi Uluslararası öğrencileri düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi.
  • İstanbul’da yaşayan Merzifonlular, Tarhan Vakfı ve Üsküdar Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen iftarda bir araya geldi.
  • Randevu Al