Vitaminler hakkında bilmedikleriniz

Hangi vitamin vücudumuzda hangi bölgelere iyi geliyor? Hastalıklara karşı hangi vitaminleri kullanmalı? Vitaminler gerçekten etki ediyor mu?

Vitaminler hakkında bilmedikleriniz

C VİTAMİNİ SOĞUK ALGINLIĞINI ENGELLER

Araştırmacılar, on yıldan fazla bir süreden fazla bulguları incelediğinde, C vitamini mega dozlarının çoğu insan için soğuk algınlığını engellemediğini gördüler. Bazı çalışmalar, semptomları biraz daha hızlı aşmanıza yardımcı olabileceğini düşündürse de soğuk algınlığını daha az şiddetli geçirmenizi sağlamaz

YAŞLNADIĞINIZDA HANGİ BESİNLER GÖZLERİNİZİ KORUR

Lutein, Zeaxhantin , Çinko , C ve EVitaminleri bunları hepsi gözlerinizi korur. Özellikle 65 yaşından sonra sebzelerden ve meyvelerinde yeterince yiyip gözlerinizi koruyabilirsiniz. Tabii sigara içmemek kaydıyla

VİTAMİN KELİMESİ NEREDEN GELİYOR?

Vital + amin kelimelerinin birleşiminden. Uzmanlar önce vitaminlerin, proteinlerin yapı taşları olan  amino asitler olduğunu, düşündüler. Bugün, sağlık için gerekli olan 13 türünü biliyoruz. Genellikle ihtiyacınız olan vitaminleri dengeli beslenmeden alabilirsiniz. Ancak bazı insanlar, özellikle belirli yiyecekleri sınırlayanlar, takviyelerden yararlanabilir. Ne kadara ihtiyacın var sorusunu  Hükümet, çoğu vitamin ve mineral için günlük tutarı ve bilim adamlarının güvenli olduğunu düşündüğü maksimum miktar olarak önermektedir.

B 12 VİTAMİNİ ENERJİ VERİR

Bu yanlış bir inanıştır. Yeterli B12 almak kesinlikle önemlidir. Çok azı kol ve bacaklarınızda anemiye, hafıza kaybına, kafa karışıklığına ve vücudunuzda karıncalanmaya neden olabilir. Fakat bunu almanın size daha iyi bir atlet yaptığını veya size daha fazla enerji verdiğine dair çok az kanıt var. Et, balık veya süt ürünlerini içeren bir diyetle yeterli miktarda B12 alabilirsiniz.

HANGİ VİTAMİN KEMİK SAĞLIĞINIZI KORUMANIZA YARDIMCI OLUR?

Kalsiyum, D ve K vitaminleri, Potasyum , Magnezyum hepsi kemik sağlığınızı korumanızda önemli rol oynar. D vitamini ve kalsiyumun önemini hepimiz biliyoruz ancak son yıllarda yapılan araştırmalar, Magnezyum, Potasyum ve K vitaminin de çok önemli olduğunu vurguluyorlar. Özellikle, eğer osteoporoz adı verilen kırılgan, incelen kemikler gibi bir riskiniz varsa, doktorunuz kalsiyum ve D vitamini takviyesi önerebilir.

VİTAMİN VE MİNERAL ARASINDA NE FARK VARDIR.

Vitaminleri bitkilerden ve hayvanlardan, mineralleri ise dünyadan alırız. Vücudunuzun büyüme, sindirim ve sinir fonksiyonu için vitaminlere ihtiyacı var. Mineraller hücreleri destekliyor ve vücudunuzun farklı bölümlerinin işlerini yapmasına yardımcı oluyor. Vitaminler, A, B, C, D, E ve K harflerinin harfleri ile bilinir. Minerallerin örnekleri, kemiği oluşturan ve kan pıhtılaşmasını sağlayan kalsiyumu ve kanın oksijen taşımasına yardımcı olan demiri içerir.

 

İDRAR RENGİNİZ YETERİNCE VİTAMİN ALIP ALMADIĞINIZI SÖYLER

Bu yanlış bir inanıştır. C ve B de dahil olmak üzere bazı vitaminler, ihtiyacınız olandan fazlasını alırsanız çişinizi parlak turuncu veya sarı-yeşil yapar. Böbrekleriniz fazla olan vitaminleri vücudunuzdan atar . (Test etmeyin - bazı besin maddelerinin çok fazla alınmasında tehlikeli olabilir.) Ancak, çoğu vitamin ve mineralin tavsiye edilen miktarları idrarınızın rengini değiştirmez.

DOKTORUNUZ HAMİLEYSENİZ, VEGANSANIZ, VE BAZI İLAÇLARI KULLANIYORSANIZ VİTAMİN VE MİNERAL TAKVİYESİ ÖNEREBİLİR

Hamile ve emziren kadınlar genellikle daha fazla besin maddesine ihtiyaç duyarlar. Bir boşluğu doldurmak için vitamin veya mineral takviyeleri alabilirler. Vejeteryanlar gibi özel diyetlerde olanlar yemeklerden yeterince mineral ve vitamin alamayabilir. Aşağıda durumlara dahil olan kişilerde  ihtiyaç duydukları tüm besinleri absorbe etmekte güçlük çekebilirler:

İnflamatuar bağırsak hastalığı gibi bazı tıbbi rahatsızlıkları olanlar

Bazı kilo kaybı ameliyatı olan kişiler

Nöbet veya mide ekşimesi için bazı ilaçlar alan herkes

Sık Aspirin kullanan kişiler

Bir takviyeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun.

İSTEDİĞİNİZ KADAR VİTAMİN KULLANABİLİRSİNİZ

Takviyeler yeterli besin aldığınızdan emin olmanız için iyi bir yol olabilir, ancak çok fazla almanız durumunda birçok vitamin ve mineral zehirli olabilir. Birçok A vitamini mide bulantısı, kusma ve karaciğer hasarına neden olabilir. Çok fazla D vitamini zayıflığa, kalp ritim problemlerine ve karışıklığa neden olabilir. Vücut A, D, E, K ve demir vitaminlerini depoladığından, fazlalık organlarınızda ve dokularda birikebilir ve böbreklere veya karaciğere zarar verebilir.

EN İYİ C VİTAMİNİ KAYNAĞI

Tatlı kırmızı biberdir. Turunçgiller, C vitamininin en iyi bilinen kaynağı olabilir, ancak diğer birçok meyve ve sebzede de bulunur. Çoğu yetişkinin günde 75 ila 90 miligram arasında olması gerekir. Bir yarım fincan tatlı kırmızı biber ise,  yaklaşık 180 cl portakal suyuyla aynı oranda C vitamini içerir.

VEGANLARIN VE VEJETERYANLARIN EN ÇOK ALMAYI ZORLANDIKLARI VİTAMİN

B12 vitaminidir. Bu önemli B vitamini çoğunlukla et, yumurta ve süt ürünleri dahil olmak üzere hayvansal kaynaklardan elde edilen gıdalardandır. Bunları yemezseniz, yeterince B12 almıyor olabilirsiniz. Ek almanız gerekip gerekmediğini doktorunuzla konuşun.

 ANTİOKSİDAN VİTAMİNLER KANSERİ ÖNLER

Bu yanlış bir algıdır. Araştırmacılar, bazı antioksidanların, hücreleri kansere dönüştürebilen genetik hasarı önleyip önlemediğini araştırmaya devam ediyorlar. Ancak bu takviyeleri almanın hastalık riskini azaltacağına dair bir kanıt yoktur. Kanser tedavisi alıyorsanız, herhangi bir şey yapmadan önce doktorunuzla konuşun. Bazı araştırmalar, antioksidan takviyelerinin bazı kanserle savaşan ilaçların çalışmasını engelleyebileceğini düşündürmektedir.

EN ÇOK DEMİRE MENAPOZ ÖNCESİ KADINLARIN İHTİYACI VARDIR

Hala regl dönemleri olan kadınlar genellikle daha fazla demire ihtiyaç duyarlar, çünkü her adet döngüsünde biraz kaybederler. Uzmanlar, menopoz öncesi kadınların günde 18 miligram almaları gerektiğini söylüyor. Erkekler genellikle günde sadece 8 miligrama ihtiyaç duyarlar. Gebe kadınlar günde 27 miligram almalıdır.

UZMANLARIN ÇOĞU YETERİNCE BESLENMENİN EN İYİ YOLUNUN MULTİ-VİTAMİN ALMAK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRLER

Uzmanlar multivitaminler ile ilgili 2’ye ayrılmış durumdadır. Son zamanlarda yapılan pek çok çalışma, sağlıklı insanların onlardan faydalanmadığını ortaya koymuştur. Ancak diğer bilim adamları, birçok insanın diyetlerinde eksik olanı doldurmaya yardımcı olabileceğine inanıyorlar. Uzmanlar, vitaminler ve mineraller için en iyi kaynağın ilaç değil, gıda olduğu konusunda hemfikirler.

TİAMİN, RİBOFLAVİN, NİASİN, PİRİDOKSİN VE KOBALAMİN HANGİ VİTAMİN GRUBUNA AİTTİR?

Bunların hepsi B vitaminlerinin farklı formlarıdır. Vücudunuza enerjiyi gıdaya dönüştürmek de dahil olmak üzere birçok önemli işte yardımcı olurlar. Kepekli tahıllar, fasulyeler, kabuklu yemişler, et, yumurtalar ve balıklar, B vitaminlerinin birçok farklı formunun iyi kaynaklarıdır. Diğer taraftan, B12 vitamini neredeyse sadece hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunur.

D VİTAMİNİ BAZEN GÜNEŞ IŞIĞI VİTAMİNİ OLARAK ADLANDIRILIR

Çünkü deriniz güneş ışığından D vitamini üretir. Koyu tenli insanlarda D vitamini düzeylerinin düşük olması daha olası olabilir. Yaşlı insanlar da yeterli olmayabilir çünkü cildiniz güneş ışığını D vitamini olarak değiştirirken daha az etkili olur. Hassas cilt veya kanser riski nedeniyle güneşten uzak kalırsanız, ekstra D'ye de ihtiyacınız olabilir. Doktorunuza danışın. Basit bir kan testi, ihtiyacınız olduğu kadar var olup olmadığını gösterebilir.

FOLİK ASİT DOĞUM KUSURLARINI ÖNLEMEK MAKSADIYLA YEMEKLERİNİZE EKLENİR

Folik asit, doğum kusurlarını, özellikle beyin ve omurilikteki sorunları önlemeye yardımcı olur. Hamilelik sırasında çok önemli olduğu için doktorlar hamile kadınların ve bebek sahibi olmak isteyenlerin yeterli olduklarından emin olmak için bir ek almaları gerektiğini söylüyorlar.

 POTASYUM TANSİYONUNUZU DENGEDE TUTMANIZA YARDIMCI OLUR

Bu mineral kalbin düzenli olarak atmasına yardımcı olur ve bir çalışmada sistolik kan basıncını düşürdüğünü  bulmuştur. Kan basıncını düşürmek inme, kalp hastalığı, kalp yetmezliği ve böbrek hastalığı riskini azaltır.

Gençler ve yetişkinler günde 4.700 miligram potasyum almalıdır. Birçok besin bu besin maddelerine sahiptir, bu yüzden insanların diyetlerinden yeterince almaması nadirdir. Potasyumca zengin gıdalar  meyve ve sebze, süt, et ve tam tahıllardır.

WEBMD / Zeynep Güçlücan

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Zeytinyağı, balık, baklagil tüketimi ergenlik depresyonu riskini azaltıyor
  • Genetik, doğum şekli, yaş, yaşamın sürdürüldüğü coğrafya, antibiyotik kullanımı ve en önemlisi uygulanan diyet, bağırsak mikrobiyotasını değiştiren fa
  • Büyük küçük herkesin severek tükettiği çikolata besin değeri açısından oldukça zengin. Diyetisyen Özden Örkcü, %70-85 oranında kakao içeren 100 gramlı
  • Üsküdar Üniversitesi ve "Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therapeutics - SBMT) tarafından düzenlenen Balkanlar ve
  • Kurban Bayramında şeker ve şekerli besinlerle et tüketiminin de arttığını belirten Diyetisyen Özden Örkcü; özellikle obezite, yüksek tansiyon, kalp-da
  • Çörek otu, çörek otu, roma kişnişi olarak da adlandırılan çörek otu (Nigella sativa), keskin kokulu tohumları için yetiştirilen, baharat olarak ve şif
  • Randevu Al