D vitamini konuşmayı da etkiliyor

Hamilelik döneminde kanlarında yetersiz D vitamini bulunan annelerin çocukları konuşma problemi yaşıyor.

D vitamini konuşmayı da etkiliyor

Hamilelik döneminde kanlarında yetersiz D vitamini bulunan annelerin çocukları konuşma problemi yaşıyor.

Hamilelik döneminde kanlarında yetersiz D vitamini bulunan annelerin çocukları, yüksek D vitamini oranına sahip annelerin çocuklarına kıyasla iki misli daha fazla konuşma problemi yaşıyorlar. (“Pediatrics”) Annenin bedenindeki D vitamini özellikle de kemiklerin ve akciğerlerin gelişiminde ve ceninin büyümesinde önemli bir rol oynamakta. D vitaminin bilişsel yetiler, davranışlar ve duygular üzerinde de etkili olup olmadığı şimdi Andrew Whitehouse ve ekibi (Avustralya) tarafından ilk kez uzun vadeli bir araştırmayla kontrol edildi.

KONUŞMA BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

Bu amaçta yirmi yıl önce yedi yüz hamile kadının kanındaki D vitamini oranı ölçülmüş. Daha sonra çocuklarda testlere devam edilmiş. Buna göre annenin kanındaki D vitamini oranının düşük (litre başına 15- 46 nanomol) veya yüksek (litre başına 72 nanomolden itibaren) olmasının, davranışlar ve duygular üzerinde etkili olmadığı ortaya çıkmış. Ancak konuşma yetisinde önemli farklılıklar görülmüş. On yaşındaki çocuklarla gerçekleştirilen kelime testinde, yeterli D vitamini almayan annelerin çocuklarının %18’inin yetersiz olduğu görülürken, yüksek D vitamini alan kadınların çocukları arasında yetersiz olanlar sadece %8. Yeni araştırmalarla hamilelikte alınan ilave D vitaminiyle, çocuklardaki konuşma sorunlarının giderilip giderilmeyeceği de kontrol edilecek. D vitaminiyle ilgili bilinenler hâlâ çok yetersiz. Son zamanlarda D vitamini reseptörüne sahip çok sayıda hücre tipi saptandı. Bu da D vitamininin tıpkı bir hormon gibi hücre işlevlerini çalıştırdığını akla getirmekte. D vitamini ve zihinsel yetiler arasındaki ilişkiler, iltihap süreçleriyle olan ilişkilerle aynı noktada yer almakta, mesela Alzheimer de olduğu gibi. Demans ve sinir sistemindeki belli başlı hastalıklarda bir rol oynayabilir. D vitamini reseptörleri öte yandan bilişsel görevlerin yerine getirilmesinden sorumlu büyük beyin ve hipokampüs de bulunmuş. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al