Vitamin eksikliği ve Multiple Skleroz (MS) arasındaki bağlantı

D vitamini eksikliğine yol açan ender bir gen varyantının doğrudan doğruya Multiple Skleroz hastalığıyla ilişkili olduğu sanılmakta.

Vitamin eksikliği ve Multiple Skleroz (MS) arasındaki bağlantı
Paylaş:

D vitamini eksikliğine yol açan ender bir gen varyantının doğrudan doğruya Multiple Skleroz hastalığıyla ilişkili olduğu sanılmakta.

Haber1Oxford Üniversitesi’nden bir ekip, mutasyona uğramış bu geni, çocuklarında MS hastalığı bulunan otuz beş ebeveynde saptamış. Bu vakaların birçoğunda hastalık çocuklara anne babadan geçmiş. George Ebers ve arkadaşları bu yüzden D vitamini eksikliği ve MS arasındaki ilişkinin sanılandan daha büyük olduğunu söylüyor.

SİNİR HASTALIKLARI İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

MS hastalığının nedeni hala kesin bilinmese de, genetik ve çevresel faktörler kadar bu faktörler arasındaki etkileşimin de önemli bir rolü olduğu tahmin edilmekte. Araştırmacılar, British Columbia ve McGill Üniversitesi bilim insanlarıyla birlikte belli başlı hastalarda görülen hastalıkları açıklayan genetik değişimleri incelemişler. Ekip üyeleri aralarında dört veya daha fazlasının MS hastası olan aileler içinden kırk üç kişinin kalıtımındaki kodlanan kısımları sekanslamış. DNA’da daha önce bulunmuş değişimlerin halihazırdaki veri bankalarıyla karşılaştırılması sonucunda, CYP27B1 geninde önemli bir farklılık tespit edilmiş. Bu genin iki kopyasını taşıyan insanlar D vitamini eksikliğine bağlı ortaya çıkan kalıtsal bir raşitizm türüne yakalanıyor. Bu genin tek kopyası ise önemli bir enzimi etkiliyor ve tek kopya taşıyan insanlarda D vitamini değerinin düşmesine neden oluyor. Sonra, üç bini aşkın sağlıklı ebeveyn ve MS hastası olan kişilerde söz konusu gen varyantı aranmış ve otuz beş anne babada bu gen varyantının bir kopyası saptanmış. MS hastası tüm çocuklar da bu geni taşıyor. Bu kalıtsal özelliğin anne babadan geçişinin MS ile ilişkili olmaması, bilim insanlarına göre sadece 32 milyarda bir olasılık. D vitamini takviyesiyle MS hastalığının önlenebileceğini gösterebilecek kapsamlı araştırmalar gündeme gelecek. Bu tür çalışmalar özellikle de İskoçya veya İngiltere gibi ülkeler için önem taşıyabilir. Yılın büyük bölümünde çok az güneş alan İskoçya’da dünya genelinde en fazla MS vakası görülmekte. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ