Vejetaryen çocuklar daha mı zeki oluyor?

İngiltere’de yapılan bir araştırma, IQ’su yüksek çocukların sonradan vejetaryen olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Vejetaryen çocuklar daha mı zeki oluyor?
Paylaş:

İngiltere’nin Southampton Üniversitesi araştırma geliştirme bölümü tarafından yapılan çalışma, IQ seviyesi yüksek çocukların 30’lu yaşlara geldiklerinde vejetaryen olma eğilimine girdiklerini gösterdi.

IQ TESTİNDEN GEÇİRİLDİLER VE...

Beraberinde tartışmaları da getirecek olan araştırma kapsamında 1970 yılında doğan 8 bin 170 kişi, 10 yaşına geldiklerinde IQ testinden geçirildi. Araştırmaya katılan kişilere 20 yıl sonra, yani 30 yaşına geldiklerinde beslenme tercihleri soruldu.

Buna göre 366 (yüzde 4.5) kişi, vejetaryen olduklarını açıkladı. Bu kişilerin IQ seviyesinin diğerlerine göre 15 puan daha yüksek olduğu kaydedilen araştırmada, zeka seviyesi yüksek olan çocukların, yetişkinliklerinde vejetaryen olmasının daha muhtemel olduğu iddia edildi. Araştırmaya katılan Dr. Catherine gale “IQ seviyesindeki her 15 puanlık fazlalığın vejetaryen olma ihtimalini yüzde 38 arttırdığını hesapladık” diye konuştu.

HABERTÜRKBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: