Ve TÜTEM kuruldu…

Ülkemizdeki müzikterapi alanındaki bu büyük boşluğu doldurmak, müzikle tedavinin modern tıp anlayışıyla uygulanmasını sağlamak için Türk Tedavi Musikisi Uygulama ve Araştırma Grubu TÜTEM, 2004 yılında kuruldu.

TÜTEM biyolojik psikiyatri ekolünü benimsemiş bir kuruluştur. Ruhsal hastalıkların tedavisinde ilk adımın hekimin değerlendirmesi olduğuna inanmaktadır. Hekim kendisine danışan kişiyi dinler, muayene eder, tetkikler ister, teşhisini koyar, gerekli ilaç tedavisini düzenler ve ancak bu aşamalardan sonra müzikle tedaviye ihtiyaç duyulup duyulmadığına karar verir.

Gelecekte müziğin frekans etkisinden dolayı bir ‘beyin uyarım tekniği’ olarak biyolojik tedavi kategorilerinde yerini alacağını söyleyen Dr. Çoban’a göre, müzikle tedavinin ilaç tedavisinin etkinliğini artırdığı kanıtlanmıştır.

Bu anlayış içerisinde Ruh Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı ve ses sanatkârı Dr. Adnan Çoban, birbirinden değerli akademisyen ve sanatkâr arkadaşlarıyla birlikte bilimsel müzikle tedavi araştırmalarını başlattı. Bilimsel müzikterapi metodolojisini ortaya koyan ‘müzikterapi’ kitabını yazdı. Cana şifa nağmeler isimli bir müzikterapi dinleti albümüne de imza attı.

TÜTEM, halkımızın bu konuda bilinçlenmesi için ‘Uygulamalı Müzikterapi konserleri düzenlemektedir.

Makam müziğimizden örneklerin sunulduğu bu konserlerde, makam ve ritimlerin insan beyni ve ruhu üzerindeki etkileri anlatılmakta, gelen konuklara müzik eşliğinde kas gevşemesi ve nefes egzersizleri öğretilmektedir.

TÜTEM, klinik çalışmalarına, müzik-ruh ve beyin araştırmalarına Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından kurulan NPİSTANBUL® Nöropsikiyatri İstanbul Hastanesi’nde devam etmektedir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ruh ve sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılan musıkînin, bedensel hastalıklara da iyi geldiği savunuluyor. Musıkî ile tedavide, Rast makamının k
  • Randevu Al