Vajinismus

Kadınlar da erkekler de vajinismustan bihaber! Erkekler özellikle dikkat! Vajinismus "Naz Yapmak" değildir!

Vajinismus

Birçok kadın ve erkeğin vajinismustan habersiz olduğunu biliyor muydunuz? Hem erkek hem de kadın tarafından bu hastalığın nasıl algılandığını anlatan uzmanlar, vajinismus tedavisine de değindi. “Karımla çok iyi anlaşıyoruz ama yatak odamızda eşim benden kaçıyor” ya da “Kocamı çok seviyorum ancak beraber olacağımız zaman, bacaklarımı kapatıyor ve kendimi kasıyorum” gibi cümleler size de tanıdık geldiyse vajinismus sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz.

ERKEKLER VAJİNİSMUS’U KADININ “NAZ YAPMASI” SANIYORLAR

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında kadının vajen kaslarının istem dışı kasılmasıdır. Böylelikle çiftin cinsel ilişkiye girmesi mümkün değildir ya da son derece acı verici ve ağrılı olur. Korkudan kasılan kadın, eşinin ellerini tutar, adeta çırpınır ve yalvarır. Kimi kadın çığlık çığlığa bağırırken, kimi si de ağlama nöbetlerine tutulur.

Kadındaki istem dışı bu tepkiler, erkek tarafından, naz, kapris olarak algılanıyor ve “Herkes nasıl yapıyor? Sen elimde değil diyerek yalan söylüyorsun” diyerek, eşlerinin bu güçlüklerine yardım etmek bir yana tam tersi eleştirerek ve suçlayarak, onların korkularını daha da artırıyorlar. Danışmanlık yaptığım vakalarda, erkeklere bu durumun bir rahatsızlık hem de psikolojik kökenli bir rahatsızlık olduğunu söylediğimde, çok şaşırıyor ve inanmakta uzun zaman zorluk çekiyorlar.

ÜLKEMİZDE 10 KADINDAN BİRİNDE VAJİNİSMUS VAR

Dünya ülkelerine oranla, vajınismus vakaları bizim ülkemizde daha fazla. Dünyada yüzde 2’lerde ve 5’lerde olan bu oran, bizde yüzde 10’larda. Aslına bakarsanız, genç kadının iç dünyasındaki sıkıntıların bu şekilde dışa vurumu olan vajinismus, önceleri kişinin kendisinin de şaşırdığı bir tepkidir.

VAJİNİSMUSA ZEMİN HAZIRLAYAN NEDENLER

• Kız çocuklarının yanında anlatılan, dehşet verici ilk gece hikayeleri • Erkek cinsel organı ile ilgili abartılı söylemler • Özellikle ilk çocukluk yıllarında veya ergenlik döneminde cinsel taciz, tecavüz gibi travmalara maruz kalınması • Aşırı titiz anneler • Aşırı kontrolcü ve otoriter babalar • Çocuğu cinsellikten korkutmak • Cinselliği kötü, ayıp, günah olarak anlatmak.

ZAMAN KAYBETMEDEN BAŞLANAN TEDAVİLERDE SONUÇ BAŞARILI

Her rahatsızlıkta olduğu gibi, vajinismus’ta da erken teşhis çok önemli. Konusunda uzman kişilere ulaşmak da epeyce etkili. Tedavisi yok diye üzülmeyin, gerek medikal gerekse psikoterapi ile bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkün. Gidilen uzman, rahatsızlıkla ilgili eşleri bilgilendirecek ve tedaviye başlayacaktır. Vajinismus tedavilerinde, uzmanların en çok yaşadığı sıkıntı, erkeklerin tedaviye katılmamasıdır. Ancak bu iki kişinin aşacağı bir sorundur ve erkekler mutlaka eşlerinin yanında terapilere katılmalıdır.

HÜRRİYET AİLE

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Vajinismus ülkemizde çok fazla yaşanan bir sorun olmakla birlikte, fazla ortaya çıkmayan bir durumdur.
  • Cinsellikle ilgili her türlü sorunu bu yazıda bulacaksınız...
  • Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; yaşanan en büyük cinsel problemlerin başında vaginismus - vajinusmus geliyor.
  • Cinsel birleşme esnasında endişelenmeyin, rahat olmaya çalışın. Yoksa evliliğiniz boşanmaya kadar gidebilir.
  • Randevu Al