Uzun süren hıçkırığa dikkat

Hıçkırık anında diyaframda kasılma olur ve bu durum havanın ciğerlerimize dolmasına yol açar. Uzun süren hıçkırığa dikkat.

Uzun süren hıçkırığa dikkat
Paylaş:

Hıçkırığa neden olan durumlar genelde zararsızdır. Bazen gülmek, fazla alkol almak, hızlı yemek, gazlı içecekler de kendiliğinden hıçkırığı tetikleyebilen durumlardır. Bazen de ilaçlar da hıçkırığa neden olabilir. Bazı anestezi ilaçları, kortizonlar, parkinson hastalığı ilaçları ya da kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları hıçkırığa yol açabilir. Ama çoğu zaman bunlardan hiçbiri değildir nedeni.

Genel olarak kendi kendine geçen fakat bazen rahatsız edici boyutlara ulaşabilen hıçkırık için mutlaka bir çözüm yöntemi duyulmuştur. Örneğin nefes tutmak, bu yöntemlerin başında gelir. Bir diğer yöntem, bardağın ters tarafından su içmektir. Yani hemen hemen hepimizin başına gelen hıçkırık başladığında, etrafımızda bir yöntem bilen insan vardır ve o uygulama çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanır ama hıçkırığımız da neticede kendi kendine geçer.

İNATÇI HIÇKIRIK TEHLİKELİ OLABİLİR

Hıçkırığın kadın ve erkeklerde görünümünün farklı sebepleri vardır. Kadınlarda hıçkırığın sebebinin yüzde 93'ü psikolojik kökenli iken, bu oran erkeklerde yüzde 7 kadardır. Özellikle 2 günden fazla süren sürekli ve 1 aydan fazla süren inatçı hıçkırık, enfeksiyondan kansere kadar uzanan bir dizi hastalığın ilk belirtisi olabilir. Ayrıca, bazen bir hıçkırık atağı, kalp krizinin tek belirtisi de olabilir. Kısa süreli hıçkırık atakları; genellikle yemek, gastrik distansiyon (midenin gazla şişmesi), alkol ve stres ile daha çok ilişkilidir.

HIÇKIRIK 15 DAKİKADA GEÇMİYORSA…

Su içtiğimizde, bir torbadaki karbondioksiti ciğerlerimize üflediğimizde, sert kabuklu bir ekmek yediğimizde veya korkutma yöntemleri kullanıldığında hıçkırığın geçmesi sağlanabilir. Geçmediği durumlarda, bir hekime görünmekte yarar var. Hastaların şikayet hikayesi ve oluş şekline göre, akciğer, röntgen ve batın tetkiklerini yaptırarak, devam eden hıçkırıkların önüne geçilmesi gerekir.

HÜRRİYETBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: