Uzaya gitseniz psikolojiniz bozulur muydu?

Uzaya gitseniz psikolojiniz bozulur muydu? Uzaya gideceklere psikiyatrik destek verilmeli mi?

Uzaya gitseniz psikolojiniz bozulur muydu?

4.Ulusal Hava Ve Uzay Tıbbı Kongresi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hava ve Uzay Hekimliği Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Kongrede Üsküdar Üniversitesinden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar ve Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç sunum yaptı.

Üsküdar Üniversitesi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar  “Kadın Pilotların Psikolojisi ve Performansı” konulu sunumunda, kadın pilotların mesleki hayatlarında yaşadıkları zorluklardan, toplumun kadın pilotlara bakış açısından ve kadın pilotların bu bağlamda psikolojilerinden bahsetti.

 “UÇAK, PİLOTUN CİNSİYETİNİ AYIRT ETMEZ”

Toplumun %51’inin kadın pilotlara daha az güvendiğini, %32’sinin ise erkek pilotları daha yetenekli gördüğünü söyleyen Sayar, uçakların pilotun cinsiyetini ayırt etmediğini fakat insanların önyargılarıyla hareket edip kadına güvenmediklerini söyledi. Aynı zamanda erkek antropometrisine göre tasarlanan kokpitlerin de kadın pilotlara mesleki hayatlarında zorluklar yaşattığının da altını çizdi.

Toplumdaki önyargıların kırılabilmesi sonucunda kadın pilotların olduklarından daha iyi yerlere geleceklerinin anlaşılacağını söyleyen Sayar, Türkiye’den Belkıs Şevket Hanım ve Sabiha Gökçen’i örnek gösterdi.

Üsküdar Üniversitesi Psikiyatri Uzmanı ve Havacılık Tıbbı Derneği Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç ise “Uzayda Psikolojik Sorunlar ve Psikiyatrik Destek” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Uzaya uzun süreli (6 ay ve üzeri bir süre) giden kişilerde görülen psikolojik rahatsızlıklardan bahseden Çetingüç, bu durumun hayli zor olduğunu ve kişilerde gerek orda kaldıkları sürede gerek döndükten sonra geçici veya kalıcı bazı hasarlar bıraktığını da dile getirdi.

 “NASA PSİKİYATRİK BOZUKLUKLARI ÇOK ÖNEMSEMİYOR”

Uzaya gitmesi planlanan kişilere psikiyatrik destek verilmesi gerektiğini söyleyen Çetingüç, bu tedavinin uzaya gitmeden başlaması gerektiğini ve döndükten sonra da bazı durumlara göre devam edilebileceğini söyledi. Fakat NASA’nın bu psikiyatrik bozuklukları çok önemsemediğini başka konulara ağırlık verdiğinin de altını çizdi.

Haber-Fotoğraf: Şüheda Damgacı

 Etiketler: uzayda psikolojik sorunlar ve psikiyatrik destek uzay uzaya gitmek


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Uyuşturucu ile mücadelede alınan önlemler neler?
  07 Aralık 2018, 10:00
 • Alzheimer hastalığında kimler risk altında?
  06 Aralık 2018, 14:09
 • Bilinç nedir? Karanlığın beş atlısı nelerdir?
  04 Aralık 2018, 13:00
 • Neden duygularımız var?
  04 Aralık 2018, 09:53