Uyuşturucuda korkutan gerçek

Türkiye’de uyuşturucu tedavisi gören en küçük bağımlının yaşının 13, en büyük bağımlının yaşının ise 65 olduğu, hastalardan yüzde 0,24’ünün 15 yaşın altında bulunduğu bildirildi.

Uyuşturucuda korkutan gerçek

Türkiye’de genel nüfusta bugüne kadar yapılan en kapsamlı madde kullanım yaygınlığı araştırması olan rapor, 25 ilde, Türkiye İstatistik Kurumundan alınan adreslerde yüz yüze görüşme yöntemi ile gerçekleştirildi. Araştırmadan dikkat çeken sonuçlar şöyle: * Türkiye’de 15-64 yaş grubu nüfusta herhangi bir yasa dışı bağımlılık yapıcı maddenin en az bir kere denenme oranı yüzde 2.7.

* Madde kullanım yaygınlığının 15-34 yaş grubu genç yetişkinlerde, genel nüfusa göre daha yüksek * Genç yetişkinlerde herhangi bir uyuşturucunun yaşam boyu kullanım oranı yüzde 3.0. * Öğrencilerin yüzde 26.7’si bir tütün ürününü, yüzde 19.4’ü alkollü içecekleri, herhangi bir yasa dışı bağımlılık yapıcı uyuşturucu maddenin en az bir kere denenme oranı ise yüzde 1.5 olarak hesaplandı. * Uyuşturucu maddeyi ilk kez kullanma yaşı ortalaması 13,88 olarak hesaplandı. * 13 ilde 22 tedavi merkezi var, toplam yatak kapasitesi 544. Merkezlere geçen yıl toplam 5214 yatarak tedavi başvurusu gerçekleşti. * Tedavi gören en küçük bağımlısının yaşının 13, en büyüğünün ise 65. * Hastaların yüzde 78.28’i İstanbul, Adana, Mersin, Gaziantep, Antalya, Hatay, Kayseri, İzmir, Elazığ ve Ankara’da ikamet ediyor.  

A.A

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Uzmanlar uyarıyor. Sentetik esrardan sonra bağımlılıkta yeni tehlike Banyo Tuzu…
  • Uyuşturucu kullanımını anlamanın yolları...
  • Yeşilay: Uyuşturucuyla mücadelede psikiyatristlere çok ihtiyaç olacak.
  • Bankalar yasal veya değil esrar parasını istemiyor.
  • Hindistan'da bakan Shashi Tharoor'un geçtiğimiz cuma günü ölü bulunan eşi Sunanda Pushkar üzerinde otopsi gerçekleştiren doktorlar, kadının ölüm neden
  • Randevu Al