Uyuşturucu beynimize bunu yapıyor

Harvard ve Northwestern üniversitelerinin uyuşturucu kullanımının beyin üzerindeki etkilerine yönelik yaptığı araştırmalar Türk doktorların da dikkatini çekti.

Uyuşturucu beynimize bunu yapıyor
Paylaş:

Harvard ve Northwestern üniversitelerinin uyuşturucu kullanımının beyin üzerindeki etkilerine yönelik yaptığı araştırmalar Türk doktorların da dikkatini çekti.

Yapılan araştırmalarda 18-25 yaş aralığındaki 40 kişide esrar uyuşturucu kullanımının beynin zevk, sancı ve motivasyonla ilgili nucleusaccumbens bölgesinin yoğunluk, hacim ve şekil itibari ile anormallik gösterdiğini ispatladı.

uyusturucubeyinBEYİN DEĞİŞİYOR

Duygu, hafıza ve korku durumlarının işlendiği bölge olan amigdalada da benzer değişiklikler gözlendi. Araştırmaya katılan deneklerin kullanım oranlarıyla, beyin taramalarına bakıldığında şaşırtıcı bir gerçek daha ortaya çıktı; uzun süre marihuana (hintkeneviri, esrar) uyuşturucu maddesini kullanan kişilerde beyin hasarının daha çok olduğu, öğrenme zorluğu ve ruh sağlığı problemleri görülme riskinin de arttığı anlaşıldı. Araştırmaya katılan haftada bir ya da iki defa kullanan kişilerde de beyin değişiklikleri gözlendiği belirtiliyor.

BAĞIMLILIK TEDAVİ MERKEZLERİ

ETKİ ÇOK BÜYÜK

Uyuşturucu madde kullanan kişilerin davranışları ve nöropsikolojileriyle ile ilgili araştırmaların süreceği belirtilirken, üç yıl boyunca uyuşturucu madde kullanan kişiler bıraktıklarında dahi iki sene boyunca beynin öğrenme ile ilgili bölümünde değişikliklerin gözlendiği sonucuna varıldı. Daha önce yapılan çalışmalardan farklı olarak, araştırmada çalışma bellekteki kalıcı değişimler incelendi.

TEDAVİLER BAŞARILI

Psikiyatrist Doktor Tanju Sürmeli, madde bağımlılığı olan insanların beyin dalgaları, beyni relaks eden alfa beyin dalgalarının  eksik ya da hiç olmadığı veya beyne gerginlik veren beta dalgalarının fazla miktarda olduğunu belirterek, “Neurofeedback tedavisiyle, uyuşturucu ve alkol bağımlılarına ilaç kullanılmadan veya kullanılan ilaçlara ek tedavi olarak uygulanabiliyor. Beta/SMR ve Alpha dalgalarını değiştirme yöntemi uygulanan bu ve benzeri çalışmalarda, bir sene içinde tekrar madde bağımlılığına dönme oranının daha düşük olduğu görülmüştür. Alkol kullanımında alpha ve theta dalga çalışması etkili bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır” dedi. HÜRRİYET