Uykusuzluk nasıl giderilir, uykunun önemi

Uyku vücut gelişimi ve insan ruhu için oldukça önemlidir. Mesela uykusuzluğun aşırı kilolara neden olduğu bilinen bir gerçektir.

Uykusuzluk nasıl giderilir, uykunun önemi

Bunun yanı sıra öğrenme ve konsantrasyonu için de iyi uyku gereklidir.  Günümüzde birçok insanın uykusuzluk çektiği bir gerçektir. Uykusuzluk aynı zamanda kalp krizi riskini ve felç riskini ortaya çıkarmaktadır. Tüm bu açılardan uykusuzluk nasıl giderilir sorusu önem kazanmaktadır.

UYKUSUZLUK NASIL GİDERİLİR, UYKUSUZLUK HASTALIK MIDIR

Uykusuzluk bir hastalık olabileceği gibi aynı zamanda başka bir hastalığın sonucu da olabilir. Uykusuzluğun tedavisinde varsa uykusuzluğa neden olan diğer hastalığın da giderilmesi gerekmektedir. Uykusuzluk nasıl giderilir sorusu bu nedenle tek başına anlamlı değildir.

Uykusuzluğun tedavisinde öncelikle uykusuzluğun kökeninde yatan nedenler ortaya konulmalıdır. İnsanlar bazen kısa dönemlerle uykusuzluk çekerler. Uykusuzluğun bir hastalık olarak nitelenebilmesi için en az bir ay süreyle görülmesi gerekmektedir. Yine uykusuzluk teşhisi konulabilmesi için bir gündüz belirtisi de görülmelidir.

Yorgunluk ya da halsizlik, dikkat dağınıklığı, hatırlamada güçlükler, çalışma hayatında karşılaşılan çeşitli problemlerin yanı sıra sosyal ilişkilerde görülen sorunlar uykusuzluğun gündüz görülen belirtileri arasındadır. Uyku hakkında endişelenme, gerginlik mide sorunları, baş ağrısı, motivasyonda görülen kayıplar da uyku bozukluklarının sonuçları arasındadır.

Uykusuzluk çeken ve uykusuzluk hastalığından mustarip olan bireyler genellikle yatakta uzun süre uyumadan beklerler. Türk uyku tıbbı derneğinin araştırmasına göre ülkemiz nüfusunun yüzde yirmilik kısmında uykusuzluk belirtileri görülmekle birlikte uykusuzluk hastalığı teşhisi konulabilen kısım yüzde 12’dir.

UYKUSUZLUKTA UZMAN YARDIMI, UYKUSUZLUK NASIL GİDERİLİR

Uykusuzluk çekiyor iseniz ve uykusuzluk problemleri hakkında bir uzman desteğine ihtiyaç duyuyor iseniz, e-psikiyatri haber portalı sayesinde bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Kurumumuz dünyanın sayılı sertifikalı beyin ve psikoterapi merkezlerinden birisi olup, insan ruh ve beyin sağlığının korunması ile ilgili önleyici tedavilerin yanı sıra çeşitli beyin ev ruh hastalıklarının tedavisinde de hizmet sunmaktadır.

Uykusuzluk problemleri üst seviyeye ulaşan ve bu nedenle gündelik işlerinde sorunlar ile karşılaşan bireylerin uzman desteği alması şarttır. Çünkü uykusuzluk nasıl giderilir sorusuna verilebilecek en doğru cevap bir uzman desteğinde yatar.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Doktor gözetiminde ve tavsiyesiyle kullanılması gereken uyku ilaçlarının bilinçsiz bir şekilde kimi zaman tavsiye üzerine kullanımı ağır sağlık sorunl
  • Ramazan ayında beslenme düzeni kadar uyku rutinlerinin de değiştiğini belirten uzmanlar, doğal uykunun biyolojik ritim için önemini vurguluyor.
  • Uykusuzluk çekildiği nasıl anlaşılır? Aslında adı uykusuzluk olduğu için, uykusuz kaldığında uykusuzluk problemi çektiğini anlarsın gibi yanlış bir dü
  • Birçok insan kaliteli uyku uyuyamamaktan, yeteri kadar uyku alamamaktan ve yorgun uyanmaktan şikayet ediyor.
  • Kronik uykusuzluk, depresyon riskini iki kat artırıyor. Uykusuzluk depresyon nedeni!
  • South Florida Üniversitesi Yaşlanma Araştırmaları Okulu'nda yardımcı doçent olan baş yazar Soomi Lee, "Birçoğumuz uyku borcumuzu hafta sonları ödeyebi
  • Randevu Al