Uykusuzluk nasıl giderilir

Uyku bozuklukları günümüzde en çok rastlanan problemler arasındadır. Uyku sırasında beden dinlenir ve yenilenir, yani kendini bakıma alır.

Uykusuzluk nasıl giderilir
Paylaş:

Bu nedenle uyku insan sağlığı açısından çok önemlidir. Uykusuzluk nasıl giderilir sorusunu cevaplarken uyku bozukluklarının nedenlerine bakmak faydalı olacaktır.

Uyku sırasında yaşanan bozukluklar (uyuyamama, erken uyanma, fazla uyuma, uyanamama gibi) bedenin kendini yenilemesini engelleyeceğinden kişiyi huzursuz ve mutsuz edecektir. Uyku bozuklukları yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Vücut işlevlerine göre uyku ihtiyacı farklılık göstermektedir. Yetişkin bir insan günde 7-8 saatlik uyku ile yeterli uyku dilimini tamamlamış olur. Ama bazı insanların vücut işlevleri farklı olabilir, kimi insana 4-5 saat uyku yeterken, kimi insan 9-10 saat uyusa da yetmeyebilir. Yapılan araştırmalar mutlu kişilerin daha az uyuduğunu, mutsuz ve stresli kişilerin ise daha çok uyuduğunu göstermiştir.

UYKU BOZUKLUKLARI NELERDEN KAYNAKLANIR

Uyku bozuklukları çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Az uyumak da çok uyumak da uyku bozukluğu belirtileri arasında yer alır. Ya da uyku sırasında aniden uyanmak, tam olarak uykuya dalamamak gibi sorunlar da uyku bozukluğudur. Uykusuzluk nasıl giderilir öğrenmek istiyorsak uyku bozukluğuna neden olabilecek sorunları keşfetmeliyiz.

•             Depresyon uyku bozukluğu nedenlerinin başında geliyor

•             Stresli veya baskı altında olmak

•             Duygusal ve sosyal problemler yaşamak

•             Kullanılan bazı ilaçlar

•             Bazı hastalıklar

•             Bedenin ağrı çekmesi

•             Gerginlik ve rahatlayamama, uyku bozukluğu nedenleri arasında yer alır.

Depresyonda olan kişiler genellikle uyku problemi yaşarlar. Uyanmak istemez, çok uyur, sabahları erken kalkamazlar. Stresli kişiler de uyuma zorluğu yaşayabilir.

Hayatında baskı hisseden kişiler de uyku bozuklukları yaşamaktadırlar. Bazen bir sınava girmek, bir iş görüşmesine gitmek, önemli bir projede yer almak gibi sosyal durumlar baskı ve stres yaratabilir. Bu da uyku sorunlarına neden olur.

UYKUSUZLUĞA NE İYİ GELİR?

Her şeyden önce uykusuzluğun nedenleri tam olarak anlaşılmalıdır. Kişi kendisinin uyku çizelgesini çıkartarak sorununu anlamaya çalışabilir. Kaç saat uyuduğu, uykuda uyanıp uyanmadığı gibi şeyleri not ederek bir gelişme kaydedebilir.

Uykusuzluk nasıl giderilir sorusunun yanıtında en önemli nokta rahatlamadır. Bununla birlikte rahatlamak çok önemlidir. Rahatlatan nefes çalışmaları, beden hareketleri gibi yöntemlerle rahatlamaya çalışmak gerekir. Stres, gerginlik ve kötü düşüncelerden kaçınmak da iyi gelecektir.

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: