Uykusuzluk Belirtileri

Uykusuzluk çekildiği nasıl anlaşılır? Aslında adı uykusuzluk olduğu için, uykusuz kaldığında uykusuzluk problemi çektiğini anlarsın gibi yanlış bir düşünce oluşabiliyor. Fakat uykusuzluk problemleri, yalnızca uyuyamamakla açıklanabilecek kadar basit değiller.

Uykusuzluk Belirtileri

Uykusuzluk belirtileri çok fazla sayıda ve her biri başka bir hastlığı işaret ediyor. Dolayısıyla işaretleri iyi takip etmek ve hekime danışıldığı zaman bu belirtileri sıralamak gerekiyor.

Doğru teşhis için bu belirtilerin doğru şekilde sıralanması gerekiyor. Çünkü doğru teşhis, tedavinin doğru şekilde uygulanmasını sağlıyor. Çok sayıda uykusuzluk problemi olduğu için, farklı tedavi yöntemleri bulunuyor. Bu tedavi yöntemlerinin her biri hastalığa özel olarak belirleniyor. Dolayısıyla uykusuzluk hastalığının ne olduğunu bilmek, uykusuzluk probleminden tam anlamıyla kurtulmak adına büyük önem arz ediyor.

Uykusuzluk Hastalıkları ve Belirtileri

İnsanları etkileyen birden fazla uykusuzluk hastalığı bulunuyor. Kiminin tedavisi oldukça basit oluyor. Kimi ise bütün hayatı etkiliyor ve tedavisi için doğru adımların atılması gerekiyor. Her birine ait uykusuzluk belirtileri bulunuyor. Bunlardan kısa kısa bahsetmek gerekirse:

Uyku Apnesi: Gündüzleri uyuklama, geceleri soluksuz kalma, uyandığında baş ağrısı olarak görülür.

Narkolepsi: Gündüzleri sürekli olarak uyuklamak, bu uyuklamalarda rüya görmek olarak görülür.

İnsomnia: Uykuda zorluk çekme, uyandığında yorgun ve uykulu olma durumudur.

Huzursuz Bacak Sendromu: Yatarken bir anda bacaklarda hissedilen rahatsızlık hissi ve hareket etme isteğidir.

Kısaca, aşırı horlama ve nefessiz kalma, konuşurken veya araba kullanıyorken uyuyakalma, sürekli yorgun hissetme gibi belirtilerde hemen bir hekime başvurmak gerekiyor.

Hayatınızı Eski Kalitesine Kavuşturun

Uyku problemi yaşamadan önceki zamanları hatırlıyor musunuz? Uyandığınızda dinç olduğunuz ve hemen kahvaltıya koştuğunuz günleri? O günler sandığınız kadar uzak değil. Tek yapmanız gereken hastalığını teşhis ve tedavi ettirmek o kadar.

Epsikiyatri olarak uzman hekimlerimiz sayesinde senelerdir psikiyatri ve nöroloji konularında hizmet veriyoruz. Uykusuzluk belirtileri gösteriyor ve bu durumu düzeltmek istiyorsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz. Hemen anasayfamız üzerinden uykusuzluk problemleri hakkında daha yarıntılı bilgi edinebilir, online başvuru formuyla hastalığınızın belitileri ve tedavisi konusunda yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Uyku alanında çalışmalar yürüten Harvard Mezunları Ruh Sağlığı Elçisi Dr. Mohammad Nami, ekrana bakma süresinde %63’lük bir artış olduğunu söyledi.
  • Doktor gözetiminde ve tavsiyesiyle kullanılması gereken uyku ilaçlarının bilinçsiz bir şekilde kimi zaman tavsiye üzerine kullanımı ağır sağlık sorunl
  • Ramazan ayında beslenme düzeni kadar uyku rutinlerinin de değiştiğini belirten uzmanlar, doğal uykunun biyolojik ritim için önemini vurguluyor.
  • Birçok insan kaliteli uyku uyuyamamaktan, yeteri kadar uyku alamamaktan ve yorgun uyanmaktan şikayet ediyor.
  • Kronik uykusuzluk, depresyon riskini iki kat artırıyor. Uykusuzluk depresyon nedeni!
  • Randevu Al