Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Bazen insanlar çok yorgun olmalarına rağmen, yattıklarında bir türlü uyuyamaz. Bu süreç sağa sola dönmekle, koyun saymakla ya da uyuyamamanın verdiği öfkeyle geçse de, değişen pek bir şey olmaz.

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Bu durum arada sırada olduğunda pek rahatsız edici olmasa da, kronik hale geldiğinde kişinin hayat kalitesini düşürür ve çeşitli sağlık problemlerine neden olur.Özellikle son dönemlerde sıklıkla karşımıza çıkan İnsomnia kavramı da bu tür kronik uyku problemlerini karşılar. İnsomnia olmak ne demek, sorusuna en iyi yanıt, bazı nedenler sonucu kişinin düzenli olarak uyku problemi yaşaması ve uyuyamama halidir.

Bu tür durumlarda insanların en çok merak ettikleri konular ise uykusuzluğa ne iyi gelir ya da uykuyu en çok ne getirir gibi sorulardır. Genel olarak incelendiğinde kronik uykusuzluğa en iyi gelen ilaç doğal yiyeceklerde gizlidir. Ayrıca stres ve sıkıntıdan kaçınmak uykusuzluk karşısında alınacak en iyi önlemdir.

Gece Uykusuzluk Neden Olur?

Gece uykusuzluk neden olur, bu tür durumlarda ne yapılması gerekir gibi soruların cevabı aslında oldukça basittir. Hem psikolojik hem fiziksel olarak insan sağlığına zarar veren uykusuzluk, birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunların başlıcaları şu şekildedir:●    Uyumadan önce yemek yemeyi alışkanlık haline getirmek,
●    Kafeini gün içerisinde fazla tüketmek,
●    Depresyon, stres, endişe, gibi psikolojik sorunlar yaşamak,
●    Beyinden kaynaklanan sağlık sorunları yaşamak,
●    Huzursuz bacak sendromu hastalığına sahip olmak,
●    Alerji rahatsızlığından muzdarip olmak,
●    İlaç kullanmak,
●    Gürültülü, aydınlık veya aşırı sıcak ortamda uyumak,
●    Seyahat sonrası jetlag yaşamak,
●    Tiroid hastası olmak, şeklindedir.

Bu tür nedenler sonucu yaşanan uyku problemi, beraberinde başka hastalıklara da neden olur. Bu yüzden en kısa sürede bir uzman doktora gidilerek, gerekli tedaviye hemen başlanmalıdır.

Kronik Uykusuzluk Belirtileri Nelerdir

Kronik uykusuzluk problemi yaşayan kişilerin gösterdiği belirtiler; genellikle sosyal yaşamı, mesleki düzeni ve akademik işleyişi bozacak niteliktedir. Eğer kişi haftanın en az 3 gecesinde en az 3 kez uyanıyorsa ve bu durum iki aydan fazla zamandır devam ediyorsa, ortada kronik uykusuzluk yani İnsomnia problemi vardır. Özellikle;

●    Gün içerisinde uyuklama,
●    Yorgunluk,
●    Sinirlilik,
●    Konsantrasyon eksikliği,
●    Hafıza sorunları,
●    Geceleri uykuya dalmakta zorluk çekme,
●    Gece uyanmak,
●    Çok erken uyanmak,
●    Gece uykusundan sonra dinlenmiş hissetmemek gibi belirtiler söz konusudur.

Bu tür durumlar ister istemez kişinin yorgun görünmesine, yaşam kalitesinin düşmesine ve psikolojik sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca genellikle kronik ve akut uykusuzluk birbirine karıştırılır. Bu nedenle uykusuzluk problemi yaşayan kişilerin doktora gitmeyi ertelememesi gerekir. Aksi takdirde tedavisi yapılmayan kronik uykusuzluk çok ciddi hastalıkların oluşmasına neden olabilir.

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir

Uykusuzluk, günümüzün en sık rastlanılan sorunlarının başında gelir. Çoğu zaman önemsenmese de çok dikkat edilmediği durumda farklı ciddi sorunlara yol açabilir. Bu açıdan sıklıkla görülmesi ve alternatif çözümlerle tedavi edilemediği durumlarda doktora gidilmesi gerekir. Şimdi kısaca uykusuzluğa ne iyi gelir, evde yapabileceğiniz alternatif çözümlere kısaca göz atalım;

Uykusuzluğa İyi Gelen Yiyecekler

Uykusuzlukla ilgili problemi olan kişilerin en çok merak ettiği konuların başında gelen kronik uykusuzluğa ne iyi gelir ya da iyi bir uyku için ne yemeli gibi sorular gelir. Eğer uyku problemi sağlığı etkileyecek kadar ciddi bir seviyeye gelirse, kişinin muhakkak bir psikiyatriste danışması gerekir. Bununla birlikte uykusuzluğa iyi gelen birçok yiyecek vardır. Bunların tüketilmesi rahatsızlığın giderilmesinde kişiye yardımcı olur. Bu yiyeceklerin başlıcaları şu şekilde sıralanabilir:

●    Süt ve yoğurt gibi süt ürünleri,
●    Muz,
●    Marul,
●    Ceviz,
●    Bal,
●    Brokoli,
●    Yulaf ezmesi, şeklindedir.

Uykusuzluğa iyi gelen meyveler ve besinlerin bilinerek tüketilmesi bu sorunun üstesinden gelmeniz açısından size önemli aşamalar kaydettirecektir.

Uykusuzluğa İyi Gelen Çaylar

Sadece yiyeceklerle değil, bitkisel çaylarla da uykusuzluğu yenmek mümkündür. Kronik uyku problemi olan kişilerde dahi faydalı olan birçok çay bulunur. Uykusuzluğa iyi gelen çaylar şu şekilde sıralanabilir:

●    Melisa: Sinir sistemini düzenleyen melisa çayı, kişinin rahatlamasını ve stresin giderilmesini sağlar. Böylece rahat bir uyku için ideal ortam kurulur.
●    Çarkıfelek: Yatıştırıcı ve uyku getirici özelliği olan çarkıfelekten yapılan çay, birçok hastalığın tedavisinde de kullanılır.
●    Nane: Sinir sistemini düzenleyen ve uykuyu tetikleyen nane çayı, mide sorunlarına da iyi gelir. Ancak aşırı nane kullanımı uykusuzluk sorununa arttırma olasılığı da vardır.
●    Kediotu: Uykusuzluğun en iyi ilacı olarak bilinen kediotu çayı, sinirlere iyi gelir.
●    Ihlamur: Başta uykusuzluk olmak üzere birçok rahatsızlığın giderilmesi için kullanılan ıhlamur çayı, cilt bakımında da oldukça etkilidir.
●    Şerbetçiotu: Rahatlatıcı etkiye sahip olan şerbetçiotu çayı, özellikle stres için idealdir.
●    Papatya: Uykuyu düzenlemek için kullanılan papatya çayı, uykusuzluğa ne iyi gelir çay seçenekleri arasında yer alır.

Uykusuzluğun Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Uykusuzluk problemi olan kişilerin en kısa sürede bir uzmana gitmesi ve uykusuzluğun temelinde yatan problemi öğrenmesi gerekir. Hastalığın tanı sürecinde kişinin öyküsü dinlenir ve fizik muayenesi yapılır. Ardından tiroitle ilgili herhangi bir sorun olup olmadığı araştırılır. Şayet gerekli görülürse MR gibi yüksek çözünürlüğü olan görüntüleme yöntemleri de kullanılır. Bazen ise hastadan bir veya iki haftalık uyku düzenine dair bir çizelge istenir. Uykusuzluk probleminin sıklığına ve ne kadar sürdüğüne bağlı olarak akut ya da kronik uykusuzluk olduğuna karar verilir. 

Uykusuzluğun Tedavi Yöntemleri

Uykusuzluğa ne iyi gelir bitki çayları faydalı mıdır gibi sorularla sıklıkla karşılaşmamıza rağmen, tedavi için doğal yöntemlerin yeterli olmadığı bilinmelidir. Uzman bir doktor tarafından uygulanan tedavi yöntemleri ile kişideki bu rahatsızlığın giderilmesi sağlanır.

Stres, sıkıntı, endişe gibi nedenlerle ortaya çıkan psikofizyolojik uykusuzluğun tedavisinde, doktorun önerdiği ilaç tedavisi uygulanır. Bazen ise doktor tarafından önerilen hayat değişiklikleri gerçekleştirilir.

Örneğin;

●    Gevşeme egzersizleri,
●    Düzenli beslenme,
●    Düzenli uyku saatleri,
●    Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkların bırakılması,
●    Uykusuzluğa iyi gelen besinlerin ve çayların tüketilmesi,
●    Kafeinin az miktarda tüketilmesi,
●    Odanın havalandırılması,
●    Yatak odasının karanlık olması gibi düzenlemeler ile tedaviye katkı sağlamak mümkündür.

Uykusuzluk Problemi Yaşayanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Uykusuzluğa ne iyi gelir bitkisel çözümleri nelerdir gibi soruların cevapları kadar önemli olan diğer bir konu ise kronik uyku sorunu olanların hangi konularda dikkatli davranmaları gerektiğidir. Bunların başlıcaları şu şekilde sıralanabilir:

●    Uyku problemi yaşayan kişilerin geç saate kadar televizyon izlemeleri ya da bilgisayarda vakit geçirmeleri, uykusuzluk sorununu daha da ciddi hale getirir.
●    Yatmadan önce bir şeyler yemek ya da gün içerisinde ağır gıdalar tüketmek, kaliteli uykunun önünde büyük bir engeldir.
●    Belirli bir uyku düzeni olmalı ve bu düzene sadık kalınmalıdır.
●    Yatmadan önce alınan duş vücudun gevşemesine yardımcı olur. Bu da uykusuzluk sorununa iyi gelir.
●    Yataktayken telefon kullanılmamalı ya da bilgisayar yatağa taşınmamalıdır.
●    Hijyenik bir ortam kaliteli uykuyu beraberinde getirir. Bu nedenle çarşafların temiz olmasına dikkat edilmelidir.
●    Uyumadan önce alınan alkol uyku problemlerini beraberinde getirir.
●    Yatağın uyku için ideal sertlikte olması gerekir.
 

Paylaş:Bu yazıya 2 yorum yapıldı.
 • uykusuzluk yazdı:

  cok haklısınız umarım cozum bulunur.


 • Burcu yazdı:

  Bu dedıklerınnızı yapacam yanlız gece yataga gırınce bedenım cok kasınıyor strese gırıyorum gec yatıp erken kalkıyorum kasıntım bır hastalık hangı doktora gıtıysem gecmedı ve asırı stres yaptıgımdan dolayı oluyor galıba ınsallah uyurum artık


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
 • Sağlıklı bir beden ve zihin için iyi bir uyku önemli. Uyku sorunu yaşayanlar için uyumanıza yardımcı olacak çaylar; Kediotu, nane, lavanta, papatya,
 • Birçok insan kaliteli uyku uyuyamamaktan, yeteri kadar uyku alamamaktan ve yorgun uyanmaktan şikayet ediyor.
 • Kronik uykusuzluk, depresyon riskini iki kat artırıyor. Uykusuzluk depresyon nedeni!
 • Uykusuzluk çekildiği nasıl anlaşılır? Aslında adı uykusuzluk olduğu için, uykusuz kaldığında uykusuzluk problemi çektiğini anlarsın gibi yanlış bir dü
 • South Florida Üniversitesi Yaşlanma Araştırmaları Okulu'nda yardımcı doçent olan baş yazar Soomi Lee, "Birçoğumuz uyku borcumuzu hafta sonları ödeyebi
 • Randevu Al